Uwaga przedsiębiorco! Błąd w PIT to kłopoty z ZUS


PAP/AH - 25 lut 2020 7:03


Jeśli przedsiębiorca pomyli się w rozliczeniu podatkowym, źle wyliczy także składki na ubezpieczenia społeczne w ramach tzw. małego ZUS+.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", z obniżki składek może już w marcu skorzystać około 320 tys. najmniejszych firm. "W małym ZUS+ są one uzależnione od dochodu z działalności wykazanego w zeznaniu PIT" - informuje dziennik.

Doradca podatkowy Artur Kowalski mówi, że każda pomyłka podatkowa spowoduje błędne wyliczenie składki.

"Przedsiębiorca będzie miał za jednym zamachem zaległość i w PIT, i w ZUS" - tłumaczy. Jak dodaje inny doradca podatkowy Grzegorz Gębka, błędy często wychodzą dopiero podczas kontroli po trzech, czterech latach. "A jednoczesne problemy ze skarbówką i ZUS mogą położyć niejedno przedsiębiorstwo" - przestrzega.

Dziennik podaje, że pomyłka jest możliwa jeszcze na etapie liczenia dochodu z działalności. Z informacji, które zdobył w Krajowej Informacji Skarbowej, wynika, że na potrzeby PIT dochód można pomniejszyć o straty z poprzednich lat oraz ulgi, ale dla celów ZUS nie można już tego zrobić. "Ten, kto obniży dochód o straty czy ulgi, będzie miał od razu zaniżoną składkę" - mówi Artur Kowalski.www.pulshr.pl | 25-05-2020 16:53:04