Pracodawcy nie mogą spać spokojnie. Oto kluczowe wyzwania na rynku pracy


Justyna Koc - 24 lut 2020 20:00


Dziesięć lat temu mieliśmy do czynienia z rynkiem pracodawcy. W tej chwili sytuacja jest zupełnie inna. O tym, z jakimi wyzwaniami mierzą się pracodawcy i w którym kierunku podąża rynek pracy, można przeczytać w najnowszym raporcie firmy Sage „#10YearsChallenge polskiego przedsiębiorcy”, zrealizowanym we współpracy z Instytutem Kapitału Ludzkiego SGH.

Rynek pracy przeszedł ewolucję w ciągu ostatniej dekady. Według danych GUS, w grudniu 2019 r. stopa bezrobocia wyniosła 5,2 proc., z kolei w 2009 r. w analogicznym okresie utrzymywała się się na poziomie 12,1 proc. Podobnie wyglądają proporcje, jeśli chodzi o osoby bezrobotne. Na koniec ubiegłego roku liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy wynosiła 866,4 tys., natomiast dziesięć lat wcześniej była o ponad 1 mln wyższa (1 mln 892,7 tys.).

Tymczasem wakatów na rynku pracy przybywa. Zgodnie z danymi GUS, w trzecim kwartale 2019 r. liczba wolnych miejsc pracy wynosiła 148,6 tys., z kolei w analogicznych okresie 2009 r. była o ponad połowę mniejsza (64 tys.). Dane te obrazują trudną sytuację kadrową, z którą muszą zmagać się pracodawcy. Więcej można przeczytać o tym w raporcie Sage „#10YearsChallenge polskiego przedsiębiorcy”.

- Poziom bezrobocia w wielu regionach osiągnął wielkość bezrobocia naturalnego. W wielu powiatach mamy do czynienia z bezrobotnymi, którzy nie są zainteresowani podjęciem pracy przy obowiązującym poziomie wynagrodzeń - komentuje Dominika Ludwiczak, head of people w Sage.

Dziesięć lat temu mieliśmy do czynienia z rynkiem pracodawcy. W światowej gospodarce we znaki dawał się kryzys zapoczątkowany w 2007 r. Firmy ostrożnie budowały politykę kadrową, a także z rozwagą podnosiły pensje. To pracownicy aktywnie zabiegali o pracę i dopasowywali się do oczekiwań pracodawców. Ograniczona liczba ofert powodowała, że szybka zmiana miejsca pracy nie była możliwa.www.pulshr.pl | 18-09-2020 12:22:33