Kaufland przejmie kolejne sklepy Tesco. Co z pracownikami?


JS - 20 lut 2020 17:27


UOKiK wydał zgody na przejęcie czterech sklepów Tesco przez Kaufland. Transakcje dotyczą lokalizacji w Lublinie, Ostrołęce, Wrocławiu i Warszawie.

Postępowania urzędu dotyczyły przejęcia przez Kaufland Polska Markety części mienia spółek Snowfinch, Zodiac, BTN oraz Tesco. W wyniku koncentracji Kaufland nabył prawa do czterech powierzchni handlowych aktualnie użytkowanych przez Tesco Polska. Są to sklepy w Lublinie (ul. Orkana 4), Ostrołęce (ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 28), Wrocławiu (ul. Długiej 37/47) i Warszawie (ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 41).

Co będzie z pracownikami przejętych marketów? Już w styczniu Kaufland przejął trzy lokalizacje po Tesco w Krakowie przy ul. Wielickiej 259, Warszawie przy ul. Stalowej 60/64 oraz Gdańsku przy ul. Cienistej 30. NSZZ "Solidarność" Tesco informowała pracowników, co czeka ich po zmianach. Będą one także obowiązywały przy obecnych przejęciach.

Jak czytamy, Kaufland stanie się automatycznie stroną istniejących stosunków pracy i zastąpi dotychczasowego pracodawcę, czyli Tesco. Pracownicy na podstawie kodeksu pracy, w okresie 2 miesięcy liczonych od przejścia części zakładu pracy. mają prawo rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia za 7-dniowym uprzedzeniem. -  W sferze ekonomicznej przejście zakładu pracy wiąże się z dopasowaniem warunków pracy pracowników Tesco do warunków obowiązujących w Kauflandzie, co oznacza w szczególności dopasowanie stanowisk pracy oraz zakresu obowiązków do struktury zatrudnienia w Kauflandzie - informuje "Solidarność".

Przejmowani pracownicy Tesco nadal będą świadczyć pracę w tym samym mieście co do tej pory, jednakże pracodawca przejmujący nie wyklucza, że zostaną oni przypisani do innego marketu Kaufland w tym samym mieście.

Sieć Kaufland aktualnie posiada 216 marketów w Polsce i zatrudnia blisko 16 tys. pracowników różnego szczebla. W związku z kolejnymi planowanymi inwestycjami i otwarciami w różnych miejscowościach, sieć rusza z rekrutacją nowych pracowników. Sieć cały czas uruchamia nowe placówki. Wkrótce powiększy się o nowe obiekty w Częstochowie, Piastowie oraz w Zawierciu. Planowane są także otwarcia nowych marketów w Lublinie, Katowicach i Szczecinie. 

Czytaj też: Kaufland otwiera nowe sklepy i szuka pracowników 

- Firma oferuje zatrudnienie w wielu obszarach działalności. Wśród dostępnych ścieżek kariery wyróżnić można m.in. sprzedaż, logistykę, administrację, pion personalny, prawo i compliance, zakup, zaopatrzenie, finanse i rachunkowość, controlling i wiele innych - mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

Na popularnym w branży stanowisku kasjer-sprzedawca wynagrodzenie podstawowe wzrasta wraz ze stażem pracy. Bardziej doświadczeni pracownicy marketów od 1 marca otrzymają nawet 3 900 zł brutto. Jednym ze składników wynagrodzenia jest dodatek motywacyjny w wysokości 500 zł za 100-proc. frekwencję w pracy. Dodatkiem są objęci pracownicy sklepów oraz centrów dystrybucyjnych w całej Polsce. Ma on na celu nagrodzenie pracowników, którzy wyróżniają się dyspozycyjnością i wzorową obecnością w pracy.www.pulshr.pl | 01-06-2020 21:16:32