Rolnik na emeryturze po 30 latach pracy?


Farmer.pl - 28 sty 2020 22:49


W Sejmie znalazł się projekt zgłoszony przez PSL-Kukiz’15, dotyczący wprowadzenia emerytur dla rolników po ukończeniu 55 i 60 lat, przy konieczności posiadania 30 letniego okresu podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.Jak informuje serwis Farmer.pl, projektodawcy proponują powrócić do poprzednich rozwiązań dotyczących wieku emerytalnego dla rolników, obowiązujących do 2017 roku.

Zgodnie z projektem rolnik będzie miał możliwość przejścia na emeryturę po ukończeniu odpowiednio 55 lat dla kobiet oraz 60 lat dla mężczyzn, gdy przez 30 lat podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

W uzasadnieniu podano: „Politycy partii rządzącej podnosząc wiek emerytalny rolnikom złamali swoje obietnice wyborcze, wystąpili ponadto przeciw prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który opowiadał się za utrzymaniem wcześniejszych emerytur rolniczych. Środowisko rolników z niedowierzaniem przyjęło podwyższenie wieku emerytalnego, który z dnia na dzień został wydłużony o 5 lat. Rolnicy bez wcześniejszych informacji, dowiadują się w KRUS, że nie będą mogli w oczekiwanym przez nich terminie przejść na emeryturę”.

Więcej czytaj w Farmer.plwww.pulshr.pl | 26-05-2020 11:05:54