Finlandia: Trzy tygodnie strajków w przemyśle papierniczym i drzewnym


GP - 28 sty 2020 11:10


Około 9000 pracowników fińskich przedsiębiorstw papierniczych zaczęło 27 stycznia strajk. Potrwa on trzy tygodnie. Jest efektem zerwania rozmów o podwyżkach. Nie jest wykluczone, że to początek serii strajków w tym kraju.

Kolejne strajki zapowiada grupa około 6000 pracowników tartaków, lasów i przedsiębiorstw związanych z przemysłem drzewnym. W sumie więc grupa strajkujących może sięgnąć nawet 15 000 osób. Szczyt strajków ma przypaść na 10 lutego.

Związkowcy, których cytuje m.in. euractiv.com są gotowi przerwać akcje, jeśli tylko negocjacje płacowe będą wznowione i dadzą lepsze efekty. Kolejne spotkanie w sprawie płac zostało zwołane na 28 stycznia.

Związkowcy chcą wyższych płac i skrócenia czasu pracy. Fińska Federacja Przemysłu Leśnego argumentuje, że koszty pracy jakie ponosi są wysokie. Nie są konkurencyjne wobec takich państw, jak Szwecja, czy Niemcy.

Nie są to pierwsze strajki w Finlandii w ostatnich miesiącach. W grudniu strajk w poczcie tego kraju odbił się na polityce w Helsinkach, kiedy dymisję złożył premier Antti Rinne. Jego miejsce zajęła Sanna Marin. Objęcie przez nią teki obiegło cały świat, bo 34 letnia kobieta jest najmłodszą premier rządu w historii.

Fiński przemysł drzewny jest jednym z kluczowych elementów eksportu kraju.www.pulshr.pl | 02-06-2020 12:31:23