Płaca minimalna. W tym rankingu jesteśmy najlepsi


KM - 15 sty 2020 12:11


I choć o płacy minimalnej, jaką otrzymują mieszkańcy Luksemburga (1796 euro), Australii (1737 euro) czy Irlandii (1574 euro), możemy na razie tylko pomarzyć, to jak pokazują analizy Polska jest krajem, w którym wysokość minimalnego wynagrodzenia rośnie najszybciej. W porównaniu do 2019 roku ta wzrosła o 14,9 proc. i wynosi 438 euro.

Wysokość płacy minimalnej jest ustalana przez rząd w 54 krajach na świecie. W 5 krajach: RPA, USA Łotwie, Hiszpanii i Peru jej wysokość pozostała na tym samym poziomie. W Kazachstanie wysokość płacy minimalnej również nie zmieniła się, ale realna kwota, wpływająca na konto pracownika, spadła z uwagi na podniesioną w tym roku składkę zdrowotną. W pozostałych krajach wysokość najniższego wynagrodzenia została podniesiona. Takie wnioski płyną z analizy przygotowanej przez serwis Picodi. 

źródło: Picodi źródło: Picodi

Na czele tych państw, które w podniosły w największym stopniu wysokość najniższego wynagrodzenia stoi Polska. Zgodnie z analizą, minimalna pensja wzrosła o blisko 15 proc. (14,9 proc.). W 2019 roku najniższe wynagrodzenie wynosiło 2250 zł brutto. Decyzją rządu od stycznia 2020 roku pensje najmniej zarabiających Polaków wzrosły do poziomu 2600 zł brutto (1 878 zł na rękę).

Przeczytaj: Płaca minimalna w górę. Ile osób może zarabiać więcej?

Pracownicy się cieszą, pracodawcy niekoniecznie

Tak duży wzrost płacy minimalnej nie budzi entuzjazmu wśród pracodawców i przedsiębiorców. Jak podkreśla ekonomista Szkoły Głównej Handlowej Stanisław Kluza, tak duży wzrost płacy minimalnej w przyszłości może negatywnie może odbić się także na pracownikach.

- Płaca minimalna jest czymś koniecznym, ale trzeba uważać, żeby nie podrożyła funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw do poziomu, który będzie eliminował albo zmniejszał konkurencyjność tego segmentu w gospodarce. Próba podniesienia płacy minimalnej do zbyt wysokiego poziomu może mieć negatywne konsekwencje dla wielu pracodawców, ale także dla pracowników - ostrzega ekonomista.

Przeczytaj także: Zbyt gwałtowne wzrosty płacy minimalnej mogą doprowadzić do zwolnień w mniejszych miastach

Dla pracodawcy wyższa płaca minimalna oznacza całkowity koszt zatrudnienia jednej osoby przekraczający 3 tys. złotych. 

Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service zwraca z kolei uwagę na inną pozytywna konsekwencję poniesienia płacy minimalnej. 

- Dobrą informacją jest to, że podniesienie miesięcznej pensji minimalnej może pozytywnie wpłynąć na przyciąganie pracowników z Ukrainy. Nasi wschodni sąsiedzi i tak więcej zarobią w Niemczech, ale każde podniesienie poziomu bazowego, to dobry sygnał o koniunkturze - podkreśla Inglot.

Może to także pomóc zatrzymać "odpływ" Ukraińców z Polskiego rynku pracy. W marcu na pracowników spoza Unii Europejskiej otwiera się niemiecki rynek pracy. Konkurencją jest także rynek pracy u naszych południowych sąsiadów.  

Przeczytaj więcej na ten temat: Polityka migracyjna musi wrócić do założeń sprzed 3 lat

Płaca minimalna według unijnych kryteriów? 

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje dotyczące europejskiej płacy minimalnej. Zgodnie z zapowiedziami ma zostać zaproponowany specjalny mechanizm, na podstawie którego państwa UE wyliczą wysokość płacy minimalnej zgodnie z kryteriami komisji.  

Brytyjski "Guardian" poinformował, że miałby być to poziom nie mniejszy niż 60 proc. mediany wynagrodzeń w danym kraju członkowskim.  

Przeczytaj więcej: Komisja Europejska rozpoczyna konsultacje ws. płac minimalnych w całej UEwww.pulshr.pl | 06-08-2020 15:05:20