Zaprojektuj swój zawodowy sukces. Zapraszamy na 4 Design Days


KM - 14 sty 2020 20:00


Nienormowany czas pracy, łączenie życia prywatnego i zawodowego i walka z powszechnymi stereotypami to główne zawodowe wyzwania, jakie dziś stoją przed kobietami projektantkami. Między innymi o tym, jak w zawodzie projektanta odnajdują się kobiety, rozmawiać będą w Katowicach uczestnicy piątej edycji 4 Design Days.

4 Design Days to jedna z największych w tej części Europy imprez rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa. To miejsce, w którym spotykają się architekci, projektanci, designerzy, deweloperzy, samorządowcy, przedstawiciele firm i producenci z branży. 

Cel jest jeden. Wspólnie poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co inspiruje współczesne trendy, jeśli chodzi o przyjazne budynki i przestrzenie.

Podczas tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 6-9 lutego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, nie zabraknie tematów związanych z rynkiem pracy i przyszłością zawodów powiązanych z projektowaniem. 

Design jest kobietą

- Największym wyzwaniem kobiet, które wybierają karierę, niezależnie od jej obszaru, chociaż sądzę, że w pracy twórczej jest to jeszcze trudniejsze, jest łączenie obowiązków rodzinnych i zawodowych. Praca w obszarze designu jest bardzo wymagająca i intensywna. Powiedziałabym, że nawet porównywalna z wychowaniem dziecka. Moim zdaniem można jednak połączyć te dwie funkcje - tłumaczy projektantka Natalia Suwalski.

Wyzwania, jakie stoją przed kobietami, które swoje życie zawodowe postanowiły związać z branżą projektowania, będą tematem dyskusji "Kariera. Design jest kobietą". Jak się okazuje, jest ich sporo. 

- Projektantki zderzają się z tymi samymi barierami, jak w przypadku innych twórczych zawodów: tzw. nienormowany czas pracy wymagający ciągłej gotowości niełatwo pogodzić z domowymi obowiązkami, zwłaszcza w latach opieki nad małymi dziećmi, mimo coraz bardziej partnerskich związków. Poza tym szklany sufit, związany również z przekonaniem, że kobiety są od ozdabiania, a faceci od myślenia i ...zarabiania. Stąd powszechne, choć stereotypowe łączenie projektantek z urządzaniem domów, projektowaniem mebli, tkanin i oczywiście modą. Ich koledzy „naturalnie” projektują samochody i wykorzystują najnowsze technologie. W tym kontekście przypominam sobie wystawę w Zamku Cieszyn „Babski Dizajn. Waga ciężka”, która szybko, skutecznie (choć niestety jednorazowo) rozprawiła się z tym stereotypem - tłumaczy Ewa Gołębiowska, dyrektorka Zamku Cieszyn, jedna z prelegentek 4 Design Days 2020.

Zaprojektuj sukces

Podczas 5 edycji 4DD przyjrzymy się także projektantom, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku, a już mogą pochwalić się międzynarodowymi sukcesami. Dyskusja "Sukces dobrze zaprojektowany" będzie próbą znalezienia złotego przepisu na sukcesu.  www.pulshr.pl | 26-09-2020 07:42:35