Wielka Brytania bez programu Erasmus+


GP - 10 sty 2020 12:13


Brytyjski parlament zdecydował 8 stycznia, że odrzuci poprawkę dotyczącą programu Erasmus+. Decyzja wywołała debatę na Wyspach w sprawie uczestnictwa brytyjskich studentów w programach wymiany międzynarodowej Unii Europejskiej.

Program Erasmus+ jest systemem wymiany studentów między uczelniami w całej Europie. Pozwala na wyjazdy edukacyjne, stypendialne, sportowe. Dla studentów jest przydatny, bo pozwala pozyskiwać doświadczenia międzynarodowe, szkolić języki. Jest oparty także o wsparcie finansowe, które przekazywane jest studentom w postaci czesnego. Daje też możliwość wyjazdów dla wykładowców akademickich.

Niewiadoma na Wyspach

Poprawka, która dotyczyła programu Erasmus+ była głosowana w brytyjskim parlamencie i przepadła 8 stycznia stosunkiem głosów 254 za do 344 przeciwko. Jak podkreślono we wpisie na Twitterze Izby Gmin, poprawka mogła zmusić rząd w Londynie do negocjowania uczestnictwa w Erasmus+ na dotychczasowych zasadach. Poprawkę zgłosili liberalni-demokraci.

Nie jest do końca jasne, co się stanie z programem po brexicie. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii ma nastąpić z końcem stycznia. Odrzucona poprawka sugeruje, że nie będzie on przedmiotem dodatkowych negocjacji między Londynem a Brukselą.

Jak doprecyzowała na swoich stronach Komisja Europejska: "Jeśli zostanie podpisane i ratyfikowane porozumienie o wyjściu z Unii Zjednoczonego Królestwa (tzw. brexit z umową - red.) to Wielka Brytania będzie dalej partycypować w programie Erasmus+."www.pulshr.pl | 18-09-2020 13:00:49