Czy polskie szpitale będą zatrudniać farmaceutów klinicznych?


RynekZdrowia/RAF - 5 sty 2020 17:24


Farmaceuci pracujący w szpitalu mają wgląd w pełną dokumentację pacjenta, w tym w listę przyjmowanych przez niego leków. Mogą monitorować farmakoterapię zleconą na kolejny dzień i wprowadzać zmiany: do akceptacji lekarza lub do wiadomości lekarza. To w Hiszpanii. Czy takie wzorce przeniesiemy do Polski?

Wiele badań pokazuje, iż w tych szpitalach, w których zatrudnieni są farmaceuci kliniczni wchodzący w skład zespołów farmakoterapeutycznych, odnotowuje się dużo mniejszy odsetek działań niepożądanych, mniejszy odsetek niekorzystnych interakcji międzylekowych, jak też dużo mniejszy odsetek chorób tzw. polekowych związanych z farmakoterapią.

Czytaj też: Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zaprasza rezydentów na spotkanie

 - Trzeba zrobić ten podstawowy krok, czyli stworzyć miejsca pracy w klinikach dla wykształconych farmaceutów klinicznych. To działanie pozwoli nam znacznie zmniejszyć ryzyko powikłań i przełoży się korzystnie na efektywność leczenia - mówił w minionym roku podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza prof. Jacek Sapa z Wydziału Farmaceutycznego CM UJ w Krakowie.

Cały artykuł czytaj tutajwww.pulshr.pl | 01-10-2020 16:51:20