Wirtualna rzeczywistość pomaga szkolić pracowników Biedronki


RAF - 17 gru 2019 18:20


W ośmiu sklepach w Polsce pracownicy Biedronki rozpoczęli testowanie okularów z wirtualną rzeczywistością. Gogle VR będą służyły do prowadzenia szkoleń z zakresu wypieku pieczywa. To nie koniec innowacji w Biedronce. Sieć wdraża też chatbota, dzięki któremu pracownicy będą mogli w łatwy i szybki sposób uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące działania firmy, w tym benefitów.

Branża szkoleniowa coraz częściej zaczyna korzystać z wirtualnej rzeczywistości (VR).

- Świat wirtualny wywołuje naturalne reakcje, ponieważ uczestnicy odczuwają wykreowaną sytuację jako prawdziwą i atrakcyjną. Doświadczenia te możemy powiązać z metodami i narzędziami szkoleniowymi. Właśnie dlatego to, co mówimy uczestnikom szkoleń, jest im bliskie i motywuje ich. Pamiętajmy, że największą barierą efektywności szkoleń jest poczucie, że teoria wyniesiona z kursu nie idzie w parze z praktyką. Dzięki VR możemy już podczas warsztatów pokazać ludziom, że to, co mówimy, odnosi się do ich rzeczywistych, codziennych zachowań – komentuje Michał Wasilewski z firmy szkoleniowej Gamma. 

Po szkolenia w wirtualnej rzeczywistości sięga przemysł. Na wdrożenie takiego rozwiązania zdecydowała się Polska Grupa Górnicza. Dzięki goglom VR pracownik zostaje przeniesiony w wybrane miejsca na dół kopalni, np. do przenośnika taśmowego. Szkolenie VR umożliwia pracownikom nie tylko sprawdzenie swojej wiedzy z dziedziny BHP, ale też obrazuje wszystkie zagrożenia związane z obsługą i konserwacją takiego taśmociągu.

Również PGNiG zastosowało VR przy szkoleniach serwisantów stacji gazowych. Do tej pory skorzystało z nich kilkadziesiąt osób. Dzięki specjalnym goglom istnieje możliwość przeniesienia się na platformę wiertniczą, do gazowej stacji redukcyjno-pomiarowej i do rafinerii. 

Na szkolenia w wirtualnej rzeczywistości zdecydowała się również Biedronka.

- Rozpoczęliśmy testy VR, bo jest to wygodne narzędzie, uczące w realistyczny sposób umiejętności, które są trudne lub kosztowne w nauce tradycyjnej. W tym momencie rozwiązanie wdrażamy przy jednym z najbardziej wymagających procesów w sklepie - wypieku pieczywa. Zaletą gogli VR jest to, że umożliwiają wielokrotne ćwiczenia, ale i popełnianie błędów w bezpiecznym środowisku. Są też atrakcyjnym elementem wdrażania do pracy nowych osób - mówi Katarzyna Kozyra, starszy menedżer ds. szkoleń w sieci Biedronka. www.pulshr.pl | 30-09-2020 09:23:17