Nie będzie konsolidacji PGNiG i Tauronu


PAP/RAF - 15 gru 2019 12:04


Dementuję plotki o planach konsolidacji PGNiG i Tauronu - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że plotki w tej sprawie "są oparte o żadne fundamenty".

"W tym przypadku są to spekulacje oparte o żadne fundamenty. Pomysł konsolidacji PGNiG i Tauronu chciałem zdecydowanie zdementować. Takich pomysłów nie ma" - powiedział Sasin.

Dodał, że co do samego kierunku konsolidowania firm z podobnych branż, aby tworzyć duże podmioty zdolne nawiązywać konkurencję z większymi firmami działającymi na polskim czy europejskim rynku, to jest to kierunek, który rząd chciałby kontynuować.

Czytaj też: Sasin: W polskich firmach jest chęć rozwoju

"Nie mogę podać konkretnych nazw, nawet jeżeli luźne rozmowy na ten temat toczymy. Te konkrety, o których dziś mogę powiedzieć, to kontynuacja połączenia Lotosu z Orlenem. Mamy również fakt publicznie wyrażonej chęci zakupu spółki Energa przez Orlen. Trudno jednak mówić tutaj, że sprawa jest przesądzona, bo jest to początek procesu, który będzie trwał i wymagał wielu analiz - również po stronie mojego resortu" - podkreślił Sasin.

Pytany o poszerzanie polskiego udziału w sferze finansowej, wicepremier został zapytany o mBank, którego głównym udziałowcem jest niemiecki Commerzbank.

"Nie chcę o tym mówić, bo są to biznesowe rozmowy, które toczą się na poziomie firm czy spółek Skarbu Państwa. Chciałbym jednak bardzo - i takie jest w mojej ocenie oczekiwanie rządu i większości społeczeństwa - żeby zakres polskiej własności w gospodarce, również w sferze podmiotów finansowych, był szerszy" - odpowiedział Sasin.

Pod koniec ubiegłego tygodnia PKN Orlen wezwał do sprzedaży 100 proc. akcji Energi po 7 zł za akcję. Jak wtedy podano, Orlen chce stworzyć zintegrowany koncern typu multi-utility. www.pulshr.pl | 20-02-2020 15:16:31