Nagroda dla polskiego start-upu za rewolucyjną ochronę przed słońcem


PAP/RAF - 6 gru 2019 16:50


Polski start-up UVera wygrał tegoroczną edycję unijnego konkursu EIT Health InnoStars Awards.  Zwycięstwo przypadło firmie za opracowanie balsamu, który chroni przed całym spektrum promieniowania słonecznego.

UVera wykorzystała naturalnie występującą w przyrodzie bakterię do stworzenia środka, który jest w stanie pochłonąć pełne spektrum promieniowania UV, ochraniając skórę i jednocześnie eliminując zagrożenia zdrowotne oraz zanieczyszczenie środowiska.

Jak podkreśla na swojej stronie łódzki start-up, substancje znajdujące się w dostępnych w sklepach balsamach do opalania mogą powodować uszkodzenia DNA, zwiększać ryzyko raka skóry, gromadzić się w tkankach ludzkich oraz powodować reakcje alergiczne. Środki te są odpowiedzialne również za niszczenie raf koralowych i naruszenie ekosystemu morskiego.

Czytaj też: Polski start-up z nagrodą UNLEASH Startup

Organizator konkursu szacuje się, że tylko w 2019 r. sprzedano aż 1,2 mld sztuk kremów do opalania o składzie, który może wzbudzać wątpliwości ekspertów. Oznacza to, w ciągu roku do ekosystemu morskiego trafi ok. 700 20-tonowych ciężarówek wypełnionych balsamem do opalania. Władze kurortów turystycznych coraz częściej zakazują stosowania niektórych filtrów UV. Dotychczas zdecydowały się na to m.in. Hawaje, Floryda, Palau, Bonaire, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych.

UVera pokonała 115 konkurentów, zdobywając 25 tys. euro na dalszy rozwój technologii, wsparcie mentoringowe i doradztwo biznesowe, a także dostęp do największego europejskiego partnerstwa publiczno-prywatnego EIT Health.

Drugie miejsce przypadło InoCure, biotechnologicznej firmie z Czech, która oferuje rozwiązania dla branży farmaceutycznej oraz life science. Czeska spółka zaproponowała oparty o nanotechnologię proces wewnątrzkomórkowego testowania molekułów substancji czynnych leku. Rozwiązanie to może skrócić czasochłonny i kosztowny proces testowania leków, w którym większość substancji czynnych odpada na poziomie pierwszych testów, jeszcze przed fazą prób klinicznych. www.pulshr.pl | 18-09-2020 12:41:06