Kobieta pilot Boeinga: W kokpicie to nie płeć ma znaczenie, tylko dobra współpraca


Justyna Sobolak - 5 gru 2019 6:00


Tylko niewiele ponad 5 proc. pilotów linii lotniczych na całym świecie to kobiety – wynika z danych International Society of Women Airline Pilots, międzynarodowej organizacji zrzeszającej pilotki. To oznacza, że na każde 20 lotów tylko jeden jest pilotowany przez kobietę.

Z danych International Society of Women Airline Pilots (ISWAP) zebranych wśród 79 linii lotniczych na całym świecie wynika, że zatrudniają one 7468 kobiet pilotów. Wśród nich tylko 1393 panie to kapitanki, co stanowi 18,7 proc. wśród wszystkich zatrudnionych tu kobiet. Dla porównania mężczyzn pracujących na stanowisku pilota jest na całym świecie ponad 154 tys. Największym odsetkiem kobiet pilotów mogą pochwalić się indyjskie linie IndiGo Airlines – 13,9 proc. 

Udział kobiet pilotów rośnie, ale o mniej niż 1 punkt procentowy w ciągu dekady. Przybywa ich także w Polsce. Danych na temat tego, ile Polek pracuje jako pilotki, nie ma. – Urząd nie posiada informacji na temat liczby kobiet wykonujących zawód pilota. Dysponujemy natomiast statystykami dotyczącymi liczby kobiet posiadających licencje lotnicze UE wydane w Polsce – mówi Maria Chylińska z biura prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Z danych ULC wynika, że licencję pilota samolotowego liniowego posiadało w naszym kraju na dzień 31 grudnia 2018 roku zaledwie 39 kobiet. Dla porównania taką licencję posiada 1130 mężczyzn. W 2018 roku przybyło zaledwie 11 kobiet, które mogą pilotować samolot liniowy. 

Kochać to, co się robi

W PLL LOT pracują 42 pilotki. W roku ubiegłym było ich 33. Jedną z kobiet, które zasiadają za sterami samolotów, jest Magdalena Majcher. Lata Boeingiem 737. Do męskiego świata wkroczyła, chcąc spełniać marzenia o lataniu. – Nigdy nie myślałam o tym, że jest to jakieś przełamanie stereotypu, tylko o tym, że ważne, żeby robić to, co się lubi. Człowiek spędza w pracy sporą część swojego życia - im więcej przyjemności może sprawić nam praca, tym lepiej dla nas – mówi o wyborze swojej drogi zawodowej w rozmowie z portalem PulsHR.pl.www.pulshr.pl | 26-09-2020 08:00:17