Pracownicze Plany Kapitałowe zostaną wpisane do konstytucji


PAP/JS - 22 lis 2019 22:27


Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są fundamentalnie ważnym krokiem do budowania oszczędności krajowych, a wpisanie PPK do konstytucji podniesie zaufanie obywateli do oszczędzania w nich - powiedział premier Mateusz Morawiecki odpowiadając na pytania internautów podczas transmisji na Facebooku.

"PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe są fundamentalnie ważnym krokiem dla budowania oszczędności krajowych i również lepszej emerytury dla wszystkich Polaków" - powiedział Morawiecki.

"Dlaczego chcielibyśmy zakotwiczyć te plany kapitałowe i te OFE, które również przekazujemy ludziom, w konstytucji jako środki prywatne? Właśnie dlatego, że Platforma Obywatelska, przy całym szacunku dla naszych oponentów politycznych, skonsumowała, wchłonęła część (pieniędzy z OFE - red.) do budżetu. A jeśli środki będą przekazane ludziom (...), to gwarancja konstytucyjna zbuduje dodatkowe zaufanie, że warto oszczędzać na emeryturę" - dodał.

Czytaj też: Morawiecki: Proponujemy PPK , aby odbudować zaufanie do systemów emerytalnych

Morawiecki tłumaczył, że Prawo i Sprawiedliwość chce naprawić błędy poprzedników po tym jak Platforma Obywatelska razem z PSL-em kilka lat temu wzięła część pieniędzy OFE, które zostały wchłonięte do budżetu.

"Ta część została skonsumowana. (...) My drugą część OFE, żeby już nikt nie miał w przyszłości takich apetytów, żeby zagarnąć te środki, tak jak nasi poprzednicy, my je przekazujemy wszystkim 16 mln uczestników. Ponieważ tam jest kwota zgromadzona około 160 mld zł, podzielimy to na 16 mln, wychodzi około 10 tys. średnio na głowę uczestnika programu OFE" - powiedział premier.

"Chcemy je zakotwiczyć jako prywatne pieniądze, przekazać je dla obywateli, bo dzisiaj są to pieniądze w domenie publicznej. Pracownicze Plany Kapitałowe są niesamowicie ważne dla przyszłych emerytów" - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki w swoim expose zwrócił się do parlamentarzystów o taką zmianę konstytucji, która zagwarantuje prywatność i ochronę środków obywateli zgromadzonych w PPK.www.pulshr.pl | 26-10-2020 22:25:28