Świadkowie pomogą udowodnić staż pracy


Centrum Prasowe PAP/AT - 22 lis 2019 7:43


Jeśli nie możemy udokumentować przebiegu naszego życia zawodowego, pomocne mogą być zeznania świadków. W niektórych przypadkach warto oddać sprawę do sądu.

Najłatwiej mają osoby, których pracodawca ciągle istnieje. Wtedy powinien wystawić byłemu pracownikowi zaświadczenie o zatrudnieniu, ale też o osiąganych zarobkach. Jeśli jednak zakładu już nie ma i nie ma też następcy prawnego takiego przedsiębiorstwa, to informacji trzeba szukać w bazie zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy na stronie internetowej ZUS - podaje Prawo.pl.

Czytaj też: Jak przygotować referencje?

Instytucją, która przechowuje dowody dotyczące pracy i płac od pracodawców z całej Polski, których postawiono w stan likwidacji lub których upadłość ogłoszono, jest działające od 2004 r. Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku pod Warszawą. Archiwum wydaje zaświadczenia lub poświadczone kserokopie dokumentacji płacowej.

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz zwraca uwagę, że w niektórych przypadkach pomocne w udokumentowaniu okresów pracy mogą być zeznania świadków.

- Najlepiej pracowników na równorzędnym stanowisku. W tej sytuacji zakład może wziąć pod uwagę te zeznania. Jednak przyjmujemy wówczas minimalne wynagrodzenie, obowiązujące w danym czasie -  podkreśla.

Jak zaznacza, w skrajnych sytuacjach warto zwrócić się do sądu.www.pulshr.pl | 28-01-2020 20:12:06