Google wynajęło firmę, która ma łagodzić nastroje pracownicze


PAP/JS - 21 lis 2019 18:05


Google wynajęło zewnętrzną firmę konsultingową, która ma pomóc złagodzić napięte nastroje wśród załogi koncernu - podaje dziennik "New York Times". Firma IRI Consultants jest opisywana przez media jako podmiot znany z "działań antyzwiązkowych".

IRI Consultants miało być wynajmowane m.in. przez szpitale i firmy z branży usług opieki zdrowotnej celem wspomagania działań mających ograniczyć skuteczność aktywności związków zawodowych i pracowniczych.

Doniesienia nowojorskiego dziennika zbiegają się w czasie ze wzrostem napięcia pomiędzy kadrą zarządzającą Google'a a pracownikami koncernu. Aktywiści związkowi oprotestowali kilka z podjętych przez firmę w ostatnim czasie decyzji, m.in. podpisanie umowy o współpracy z Pentagonem, obejmującej rozwój technologii sztucznej inteligencji, prace Google'a związane z działaniami na rynku chińskim oraz postępowanie koncernu w kwestii wyjaśniania spraw dotyczących molestowania seksualnego przez menedżerów Google'a.

Pracownicy również oskarżają koncern z Mountain View o szpiegowanie aktywistów związkowych z użyciem firmowego kalendarza w postaci rozszerzenia wbudowanego w przeglądarkę Chrome, z której korzystają zatrudniane przez firmę osoby. Google, według relacji działaczy, miało flagować w elektronicznym kalendarzu spotkania, w których udział miało brać ponad 100 osób. Firma tłumaczy swoje działania chęcią "zmniejszenia ilości spamu" w kalendarzu.

Czytaj też: Pracownicy Google oskarżają firmę o szpiegostwo

"New York Times" pisze, że pracownicy dowiedzieli się o wynajęciu przez zarząd Google'a firmy IRI Consultants po przeszukaniu zapisków w kalendarzu należącym do menedżerów koncernu, do którego mieli wówczas dostęp. Rzeczniczka Google'a cytowana przez media stwierdziła, że internetowy gigant "współpracuje z dziesiątkami zewnętrznych firm w zakresie doradztwa w wielu dziedzinach", a "jakiekolwiek sugestie dotyczące tego, że ten kontrahent (IRI Consultants) ma coś wspólnego z kwestią wdrożenia rozszerzenia kalendarza bądź problemami polityki wewnętrznej są absolutnie fałszywe".

Serwis Cnet przypomina, że Google w przeszłości było już oskarżane o tłumienie aktywności związkowej pracowników. W ubiegłym miesiącu koncern według doniesień medialnych próbował zapobiec spotkaniu pracowników w Zurychu, którego tematem miały być dyskusje na tematy związkowe. Do zebrania ostatecznie jednak doszło. www.pulshr.pl | 28-01-2020 20:26:44