Migracja, rynek pracy i płace w expose Mateusza Morawieckiego


GP/PAP - 19 lis 2019 11:49


W inauguracyjnym wystąpieniu premiera nie zabrakło wątków ekonomicznych, w tym tematu rynku pracy i płac. Premier przypominał, że gospodarka się rozpędziła a wraz z nią "przebiliśmy rozwojowy szklany sufit."

Mateusz Morawiecki mówił w polskim Sejmie o planach, jakie przygotowuje on i jego ministrowie na nadchodzące lata. Premier akcentował, że sytuacja ekonomiczna Polski jest dobra i wskaźniki opisujące jakość życia Polaków także to potwierdzają.

Premier zwracał uwagę, że poziom rozwoju dochodu Polaków w relacji do najwyżej rozwiniętych gospodarek świata jest najwyższy od rozpoczęcia transformacji a zarazem najwyższy w polskiej historii.

Wobec tego sukcesu premier nakreślił, jaka będzie rola administracji, którą kieruje.

- Wolny rynek, na którym nie ustanowiono uczciwych reguł konkurencji szybko ulega wynaturzeniu, prawo rozwoju ulega wtedy prawu siły i to rola państwa, aby w tej niesprawiedliwej nierównowadze przywracać normalność - mówił.

Wobec demograficznego kryzysu premier zasugerował, aby w nadchodzącej kadencji Sejmu powstała i zaczęła działać strategia demograficzna i strategia wielkiego powrotu Polaków do ojczyzny. - Możemy być za 20 lat znacząco większym narodem - ocenił.

W kontekście społeczeństwa, które zamieszkuje nasz kraj Mateusz Morawiecki pochwalił się, że od 2015 r. wskaźnik nierówności społecznej, tzw. wskaźnik Giniego, spadł poniżej 28 pkt. Premier przypomniał, że to mniej niż w Danii.

Czytaj też: Alarmujące prognozy dla Polski. Populacja spadnie do 24 mln w tym stuleciu

W konkluzji tego wątku zaznaczał kwestię płacy. Morawiecki przypominał, że równość w miejscu pracy jest wartością, o którą będzie mocno zabiegać.www.pulshr.pl | 20-10-2020 16:32:58