Future Processing uczy seniorów bezpieczeństwa w sieci


GP - 15 lis 2019 14:32


Future Processing (FP), dostawca oprogramowań dla biznesu, postanowił zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników i ich bliskich w sieci. Firma z Gliwic zorganizowała wykład dla członków rodzin swoich pracowników poświęcony aspektom bezpieczeństwa w internecie.

Future Processing (FP) nawiązało do Ogólnopolskiego Dnia Seniora, który obchodziliśmy 14 października. Firma z Gliwic zorganizowała wykład dla członków rodzin swoich pracowników. Celem edukacyjnego spotkania jest ostrzeżenie pracowników i ich bliskich przed zagrożeniami w sieci. Wykład odbędzie się 16 listopada w siedzibie Future Processing w Gliwicach.

Dlaczego osoby starsze trzeba uczulać na podejrzaną aktywność na stronach internetowych, mailach i w sieciach społecznościowych? Według australijskiego serwisu scamwatch.gov.au ponad połowa wpływających do niego zgłoszeń o oszustwach polegających na wzbudzeniu zaufania, a następnie wykorzystanie tego faktu do wyłudzenia pieniędzy pochodzi od osób powyżej 45 roku życia. Jednocześnie aż 63 proc. strat z tego tytułu było zanotowanych w tej grupie wiekowej.

Czytaj też: PGNiG wspomoże kombatantów wojny obronnej 1939 roku

O ile w Polsce ta sytuacja nie jest do końca zbadana, nie ulega wątpliwości, że zagrożenie istnieje i jest realne. Sposoby wykorzystania internetu przez przestępców są podobne pod każdą szerokością geograficzną. Stąd inicjatywa FP.

- Powszechność nowych technologii sprawia, że jesteśmy w znacznym stopniu narażeni na różnego rodzaju oszustwa i przestępstwa, będące niestety nieodłącznym elementem cyfrowego świata - mówi Dominik Samociuk, manager ds. cyberbezpieczeństwa w FP. - Zajmując się na co dzień bezpieczeństwem informatycznym w dużej firmie dostrzegam, jak wiele obytych z technologią osób daje się nabrać oszustom. To uzmysławia również jakie zagrożenie czyha na osoby mniej obeznane - dodaje.

Czytaj też: Apple obiecuje 2,5 mld dol. na rozwiązanie kryzysu, do którego sam się przyczynił

Jak podkreśla FP w trakcie organizowanej prelekcji omówionych zostanie pięć zagadnień bezpieczeństwa przygotowanych na podstawie prawdziwych scenariuszy działania przestępców.

- Pomysł, aby jako pracodawca zaoferować rodzinom naszych pracowników coś wartościowego, ale i praktycznego od dłuższego czasu chodził nam po głowach. Jako że problem bezpieczeństwa w sieci jest aktualny i bardzo poważny - dodaje pracująca w FP Monika Woźnica inicjatorka akcji.

Tym, którzy nie mogą odwiedzić Gliwic, FP poleca dekalog bezpieczeństwa w internecie:

1.Nigdy nie udostępniaj swoich danych osobowych - w szczególności dowodu osobistego i numeru konta.

2. Nigdy nie klikaj w linki (przesłane np. mailem) kierujące do znanych Ci serwisów, aby je odwiedzić używaj zapamiętanych przez przeglądarkę (sprawdzonych) wcześniej adresów.

3. Kłódka w pasku adresu strony www nie jest wystarczającym zabezpieczeniem. Sprawdzaj faktyczny adres, nie linka!

4. Zawsze weryfikuj nadawcę maila - jeśli wydaje Ci się podejrzany, zlekceważ otrzymaną wiadomość.

5. Nie otwieraj załączników z nieznanych źródeł.

6. Nie oddzwaniaj i nie odpisuj na wiadomości z numerów, które wyglądają na podejrzane np. +225 sugerujące, że to Warszawa, a to Wybrzeże Kości Słoniowej.

7. Regularnie aktualizuj komputer, przeglądarkę oraz pozostałe oprogramowanie - także na urządzeniach mobilnych.

8. Analizuj każdą ofertę - ta oferująca szybki zysk to najczęściej tzw. scam (przekręt).

9. Aby uniknąć niechcianych i płatnych usług w Twoim telefonie skontaktuj się ze swoim dostawcą usług i poproś o zablokowanie usługi i/lub SMS-ów promocyjnych.

10. Podejrzewasz, że padłeś ofiarą ataku - natychmiast zgłoś to do banku/operatora serwisu.www.pulshr.pl | 11-07-2020 19:08:41