Niezdolni do pracy? Bzdura! To oni mogą pociągnąć nasz rynek pracy


GP - 14 lis 2019 20:00


14 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Seniora. Oceny, że seniorzy nie są zdolni do pracy, są przesadzone. Co piąty z nich z łatwością korzysta z mediów elektronicznych - telewizji, radia i internetu. To wniosek z badania seniorów w Przemyślu.

Osoby powyżej 50. roku życia mają dużo zainteresowań. Nie rezygnują z pracy, korzystają z dóbr kultury i są aktywne fizycznie. Srebrna generacja (ang. silver generation) to pokolenie świadome swoich potrzeb i oczekiwań, skupiające się nad stylem swojego życia. Ponieważ część z nich jest nadal aktywna zawodowo, pracodawcy nie powinni lekkomyślnie z nich rezygnować. To atrakcyjna i, nomen omen, powiększająca się grupa pracowników. Pracodawcy zaczynają to doceniać i dostosowują stanowiska do kompetencji starszych kandydatów.

Czas wolny na emeryturze to czas na hobby

Przywołane już badanie przeprowadzone wśród seniorów na terenie Przemyśla pokazało, że największa grupa badanych - co trzecia osoba - w wolnym czasie oddaje się hobby. Wiele osób gra w szachy i karty, rozwiązuje krzyżówki, majsterkuje, pogłębia swoją wiedzę z zakresu historii, polityki czy sztuki lub słucha muzyki. Panie oddają się gotowaniu, a panowie poświęcają się drobnym naprawom i pracom z narzędziami. Około 20 proc. z nich z chęcią ogląda telewizję, słucha radia i przegląda internet. Dowodzi to, że co piąty senior jest zaznajomiony ze współczesnymi narzędziami komunikacji elektronicznej.

Czytaj też: W Singapurze seniorzy uczą się programowania

Czas wolny poświęcany jest także na spotkania z rodziną i znajomymi. W wielu sytuacjach nieoceniona okazuje się pomoc przy opiece nad wnukami bądź innymi bliskimi. Seniorzy zajmują się także działką, roślinami i swoimi zwierzętami (7 proc.). Część z nich woli aktywne rozrywki, takie jak spacery, pływanie, jeżdżenie na rowerze czy chodzenie na wycieczki (głównie osoby do 65 roku życia są turystami, 7 proc.). Tylko 3 proc. badanych w wolnym czasie korzysta z wizyt w przychodni lekarskiej, a to może sugerować, że wbrew pozorom ich aktywność przekłada się także na dobre samopoczucie i ogólny, lepszy stan zdrowia.

Pracownicy w wieku 50+ podchodzą do pracy w sposób niezwykle odpowiedzialny - mówi Anna Ciołek z Aterima Med (fot. pixabay.com) Pracownicy w wieku 50+ podchodzą do pracy w sposób niezwykle odpowiedzialny - mówi Anna Ciołek z Aterima Med (fot. pixabay.com)

Aktywny senior także pracuje

Z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w 2017 r. wynika, że aż 97,5 proc. osób aktywnych zawodowo w wieku 60 lat i więcej to osoby pracujące. Oznacza to, że prawie wszyscy zdolni do pracy seniorzy są zatrudnieni. Liczba pracowników w wieku 50-64 lata rośnie, ale nadal pracuje tylko co czwarta kobieta.

Czy będziemy mieli do czynienia z przypływem doświadczonych pracowników, którzy dzięki stażowi pracy ukształtowali zupełnie inne podejście do pracy niż milenialsi i pokolenie Z?

Czytaj też: Supermarket wspiera seniorów. Zapłaci i pomoże w zakupach

Warto wiedzieć, że do roku 2026 seniorzy będą największą grupą pracowniczą w Polsce. Więc aktywizacja i zwiększanie zatrudnienia seniorów to jedno z kluczowych wyzwań dla polskiej gospodarki.

Jak wynikało z badań realizowanych trzy i cztery lata temu, paradoksalnie polskie firmy nie są przygotowane do przyjmowania starszych pracowników. Ponad 70 proc. z nich nie posiada odpowiednich programów pracowniczych dostosowanych do osób w wieku powyżej 50 lat.

Odpowiedzialni, bo nauczyło ich tego życie

Mocnymi cechami srebrnego pokolenia są efektywne zarządzanie czasem, umiejętność radzenia sobie ze stresem czy łatwe rozwiązywanie konfliktów. Rynek pracy, który był dostępny w czasach ich młodości cechował się zupełnie innymi zasadami, a utrzymanie zatrudnienia, przy dużej liczbie kandydatów na jedno miejsce pracy, było kluczowe.

- Pracownicy w wieku 50+ podchodzą do pracy w sposób niezwykle odpowiedzialny i chętnie podejmują nowe wyzwania - mówi Anna Ciołek, kierownik zespołu rekrutacji w firmie Aterima Med. Firma zajmuje się opieką nad starszymi, także za granicami Polski. - Zdają sobie sprawę, że w dojrzałym wieku trudniej jest znaleźć pracę lub nauczyć się nowego zawodu, ale jednocześnie wiedzą, w czym są kompetentni. Z naszej strony otrzymują wsparcie merytoryczne oraz pomoc w nauce języka, co ułatwia im rozpoczęcie pracy w zawodzie opiekuna i przekłada się na ich zadowolenie z wykonywanej pracy - dodaje Ciołek.

Dla nich ważna jest pomoc innym

Aż 17 proc. badanych w Przemyślu odpowiedziało, że wolny czas poświęca na szeroko rozumianą pomoc innym. W tej kategorii mieści się pomoc najbliższej rodzinie poprzez opiekę nad wnukami czy chorą małżonką/małżonkiem bądź inną bliską osobą.

Czytaj też: Zapotrzebowanie na nianie wciąż rośnie

Aktywność wolontariacka osób starszych w UE w 2015 r. pokazuje, że w porównaniu z innymi grupami wiekowymi najaktywniejszą grupę stanowiły osoby w wieku 55-59 lat. Seniorzy dobrze odnajdują się w wolontariacie, chętnie pomagają dzieciom i swoim rówieśnikom, którzy mają problemy ze zdrowiem, a także angażują się w akcje wspierające zwierzęta. 

- Osoby starsze bardzo dobrze sprawdzają się w opiece nad innymi - twierdzi Tomasz Piłat, dyrektor Akademii Opiekunów. Akademia wspiera opiekunów osób starszych w rozwijaniu kompetencji i umiejętności. Jest on zdania, że nie do przecenienia są kompetencje seniorów, zwłaszcza miękkie. Cierpliwość, umiejętność rozwiązywania konfliktów i zachowanie spokoju to dobre przykłady. - Wolontariat może być dobrym startem do zdobycia cennego doświadczenia, a następnie podjęcia pracy jako opiekun - dodaje.

Duża część osób starszych szuka dla siebie zajęcia na emeryturze. Często wybierają kulturę, np. teatr. (fot. pxhere.com) Duża część osób starszych szuka dla siebie zajęcia na emeryturze. Często wybierają kulturę, np. teatr. (fot. pxhere.com)

Dojrzała kultura

Statystyki Centrum Badania Opinii Społecznej dowodzą, że aktywność kulturalna seniorów jest na wysokim poziomie: 27 proc. chodzi do kina, 25 proc. do muzeów, galerii i na wystawy, a 23 proc. wybiera teatr i operę.

Osoby starsze chętnie zapisują się do lokalnych klubów seniora lub Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dzięki temu mogą korzystać z lekcji języków obcych, zajęć plastycznych. Uczą się również, jak obsługiwać komputer i jak korzystać z internetu.

Czytaj też: Opolscy seniorzy ubankowieni. Ponad 73 proc. wybiera emeryturę na koncie

- Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia prozdrowotne: gimnastyka, joga, fitness w wodzie oraz rozwijające pasje: plastyka, historia sztuki, geografia i turystyka - mówi Elżbieta Grochulska, organizatorka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Aleksandrowie Łódzkim. 

Z jej praktyki pracy z seniorami wynika, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku uwielbiają spotkania z podróżnikami, jeżdżą na wycieczki szlakiem dziedzictwa kulturowego województwa łódzkiego i działają społecznie dla dobra gminy. Warto zaznaczyć, że są obecni na wybranych aktywnościach w ramach uniwersytetu. - Na wykłady uczęszcza 300 osób, a co dziesiąta z nich korzysta z zajęć językowych. Najchętniej seniorzy korzystają z zajęć związanych z aktywnością fizyczną, np. zajęć ruchowych lub z działalnością artystyczną (koło plastyczne, chór) - dodaje Grochulska.

Problemy finansowych

Nie jest jednak tak różowo, bo starsi Polacy mają też swoje problemy. Ponad 75 proc. wszystkich Polaków po 60. roku życia utrzymuje się tylko z emerytury lub renty. W 2018 r. średni miesięczny dochód rozporządzalny na jedną osobę w gospodarstwach domowych, które tworzyły wyłącznie osoby starsze (w wieku 60 lat i więcej) wyniósł 1970 zł.

Te niskie zasoby finansowe powodują, że Polscy seniorzy bywają w trudnej sytuacji materialnej. Bywa, że nie mają pieniędzy nie tylko na czynsz i leki, ale i na podstawowe potrzeby. Jak mówił Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM:

- Z badania opinii, które zrealizowano w 2017 r. wynika, że ponad 60 proc. emerytów zainteresowało się ofertą renty dożywotniej właśnie z powodu złej sytuacji finansowej. Na drugim miejscu (52 proc.) znalazła się sytuacja rodzinna: brak spadkobierców, złe relacje w rodzinne, samotność. Ponad 73 proc. osób starszych przyznało, że czują się samotne, a 36 proc. z nich nie może liczyć na niczyją pomoc.www.pulshr.pl | 09-08-2020 01:20:10