Polskie miasto gospodarzem Centralnego Wydarzenia Europejskiego Tygodnia Robotyki


aw/pap - 14 lis 2019 10:25


Przedstawiciele firm i instytucji kilkunastu europejskich krajów będą od czwartku (14 listopada) w Poznaniu dyskutować o przyszłości robotyki i sztucznej inteligencji (AI). Do soboty w stolicy Wielkopolski potrwają wydarzenia związane z Europejskim Tygodniem Robotyki.

Jak poinformował w imieniu organizatorów dr inż. Krzysztof Walas z Politechniki Poznańskiej, Poznań jako pierwsze polskie miasto jest gospodarzem Centralnego Wydarzenia Europejskiego Tygodnia Robotyki i na trzy dni stanie się centrum europejskiej dyskusji o robotyce i sztucznej inteligencji.

"Tegorocznym motywem przewodnim spotkania jest połączenie robotyki oraz sztucznej inteligencji. Mówimy dużo i coraz szerzej o pojazdach autonomicznych - taki pojazd też jest w pewnym sensie robotem. Będziemy mieli wykłady i dyskusje na temat tego, jak działają takie urządzenia, jak taki robot postrzega świat oraz jakie mogą być zastosowania sztucznej inteligencji w robotach" - powiedział Walas.

Czytaj też: Polacy obawiają się, że automatyzacja odbierze im pracę

Jak dodał, uczestnicy spotkania w Poznaniu debatować będą też na temat rozwoju robotyki w Europie Centralnej na przykładzie doświadczeń Polski, Czech i Rumunii.

"Chcemy rozmawiać o tym, w jaki sposób nasze kraje mogą dzielić się doświadczeniami. Mamy takie spostrzeżenie, że dorobek badaczy z Niemiec czy Francji nie jest łatwy do przeniesienia na nasz grunt; jesteśmy na innym etapie zaawansowania i wymiana dobrych praktyk lepiej nam wychodzi w obrębie subregionu" - wskazał.

Oprócz branżowych dyskusji w gronie ekspertów, organizatorzy przygotowują także otwartą dla odwiedzających strefę wystawców. W piątek i sobotę będzie można zobaczyć m.in. najnowsze konstrukcje z obszaru robotyki przemysłowej oraz roboty kroczące.

Zaliczani do światowej czołówki w dziedzinie konstruowania robotów marsjańskich polscy studenci zaprezentują możliwości swoich łazików. Przygotowano także warsztaty robotyki mobilnej dla młodzieży i kurs konstruowania robotów dla najmłodszych.

Organizatorzy wydarzenia poinformowali, że według szacunków Międzynarodowej Federacji Robotyki średnia roczna sprzedaż robotów przemysłowych w okresie 2020-2022 wzrośnie w Europie o 14 proc. Również w Polsce firmy coraz częściej inwestują w takie rozwiązania, jednak dynamiczny rozwój robotyzacji polski przemysł ma jeszcze przed sobą.

"Jeśli chodzi o naszą naukę to jest ona, w tej branży na dobrym poziomie, aspirującym do poziomu europejskiego. Firm, które opracowują własne rozwiązania i później je wdrażają, mamy jeszcze w Polsce niewiele, jednak międzynarodowe sukcesy naszych studentów owocują także tym, że zakładają oni własne start-upy zajmujące się robotami" - powiedział PAP Walas.

Cykl wydarzeń odbywających się na całym kontynencie pod nazwą Europejski Tydzień Robotyki organizowany jest od 2011 roku przez euRobotics. To międzynarodowe stowarzyszenie non-profit z siedzibą w Brukseli, które skupia ponad 250 firm, uniwersytetów i instytucji badawczych z wielu gałęzi branży robotycznej. www.pulshr.pl | 23-01-2020 11:47:50