Adidas ogłasza fiasko eksperymentu. Robot nie dał rady zastąpić człowieka


GP - 13 lis 2019 14:31


Adidas zapowiedział zamknięcie dwóch fabryk w Niemczech w Ansbach i w Stanach Zjednoczonych w Atlancie. Obie były eksperymentem ze zautomatyzowaną produkcją obuwia przy użyciu robotów.

Fabryki "Speedfactories" miały być rewolucją w procesie produkcji obuwia. Powstały w 2016 i 2017 r. jako próba przeniesienia produkcji butów z Azji Wschodniej. Jak informuje serwis Techcrunch, eksperyment jednak nie powiódł się. 

Zamykane fabryki, dzięki wdrożonym robotom, miały usprawnić produkcję i dystrybucję oferując bardziej spersonalizowany finalny produkt. 

Addidas jednak przeszacował koszty a technologia zautomatyzowanego szycia obuwia okazała się zbyt prymitywna, by sprostać wyzwaniu. Wdrożenie do produkcji nowego modelu butów wymagały przeprogramowania robotów lub wdrożenia nowych, co generowało spore koszty. 

- Potrzeba wiedzy, by przeprogramować roboty - pisze Techcrunch. O ile w produkcji przemysłowej, powtarzalnej, roboty się sprawdzają, to do uszycia buta możliwości robota okazały się zbyt ograniczone. Wyszkolenie człowieka, przynajmniej jeśli chodzi o szycie obuwia, wciąż pozostaje tańsze.

Szef operacji globalnych Adidas Martin Shankland podkreśla, że Speedfactories były dla firmy dobrą lekcją. - Dostarczały przez pewien czas produkty na rynek w odpowiednim czasie - stwierdził. - Taki był nasz cel. - Mimo to inwestycja się nie sprawdziła.

Firma nie wykluczyła, że rozwiązania produkcyjne zastosowane w Niemczech i w Stanach będą wdrażane w Azji.www.pulshr.pl | 28-01-2020 20:13:22