To era freelancera. Na polskim rynku pracy przybywa wolnych strzelców


GP - 12 lis 2019 12:58


Zmiany technologiczne przedefiniowały kolejne obszary życia, w tym sposób, w jaki ludzie chcą pracować. Rośnie znaczenie elastycznych form zatrudnienia oraz freelancerów. Sprzyja im internet.

Postępuje digitalizacja wielu zawodów. Dzięki temu rośnie grupa osób pracujących w domu, w kawiarni, czy nawet będąc w podróży. Cenią to sobie szczególnie ludzie młodzi, tzw. cyfrowi nomadzi, którzy nie przywiązują się do jednego miejsca i lubią eksplorować świat. Także zadaniowe podejście do pracy, możliwość wykonywania jej w dowolnych godzinach, dostosowanych do indywidualnej wydajności pracownika, nie pozostaje bez wpływu na popularność freelancingu.

W listopadzie 2019 r. freelancerzy stanowią około 3 proc. polskich pracowników. W Europie zdalnie pracuje już 15 proc. osób, z kolei w USA aż 22. Zjawisko jest dynamiczne i wszystko wskazuje na to, że liczba osób decydujących się na taki styl pracy będzie rosnąć. Według prognoz, w 2020 roku wolni strzelcy będą mieć już 40 proc. udziału w rynku pracy w USA, a w Europie 25.

Czytaj też: Prześwietlamy zarobki freelancerów

Z raportu „Freelancerzy w Polsce” wynika, że freelancerzy to przede wszystkim mieszkańcy dużych
i średnich miast. 40,4 proc. badanych zamieszkuje miasta powyżej 400 tysięcy osób, natomiast
w miastach o wielkości od 100 do 400 tysięcy osób mieszka 20 proc. z nich. Niemniej, warto zauważyć, że praca zdalna stwarza nowe możliwości rozwoju dla osób pochodzących także z mniejszych, gorzej skomunikowanych ośrodków oraz dla tych, którzy do tej pory byli z rynku pracy wykluczeni, jak osoby z niepełnosprawnościami czy rodzice wychowujący małe dzieci.

- Freelancing daje możliwość dorobienia do stałej pensji, ale dla wielu osób to także podstawowy sposób pracy - mówi Marek Strojkowski, country manager Talentuno Poland, ekspert rynku pracy.

W świetle prognoz dotyczących rynku i oczekiwań pracowników, takich jak elastyczne podejście czy digitalizacja miejsc pracy, freelancing będzie coraz powszechniejszym. (fot. pxhere.com/domena publiczna) W świetle prognoz dotyczących rynku i oczekiwań pracowników, takich jak elastyczne podejście czy digitalizacja miejsc pracy, freelancing będzie coraz powszechniejszym. (fot. pxhere.com/domena publiczna)

Podpowiada on, że już teraz rynek pracy rozwija się w tym kierunku. Robi to za sprawą platform internetowych, na których można zdalnie realizować konkretne zadania. - Na platformie Talentuno mamy zarejestrowanych już łącznie prawie 20 000 MatchMakerów, czyli osób pracujących na zasadach freelancerskich, tj. z dowolnego miejsca i w wybranym czasie, i zarabiających na polecaniu znajomych do pracy.

Czytaj też: Zaskakuje spadek liczby rekrutacji stałych

Większość branż, które kojarzą się z możliwością pracy na zasadach freelancerskich, to wolne
i artystyczne zawody. Niemniej, we współczesnym świecie te definicje znacznie się poszerzyły i dzięki platformom internetowym oraz zgodnie z założeniami gospodarki współdzielenia, istnieje mnóstwo sposobów na dodatkowe zlecenia, i to nawet dla osób nie dysponujących specjalistyczną wiedzą czy kompetencjami.

Dobrym przykładem może być branża rekrutacyjna. Największym atutem i zasobem pracującego na niej rekrutera-freelancera są jego dotychczasowe kontakty i znajomości. Jeśli polecony kandydat zostanie przyjęty do pracy, osobie polecającej należy się prowizja w średniej wysokości 2100 zł.  Dodatkowo, zarabia się na każdym zweryfikowanym pozytywnie CV, które spełnia podstawowe warunki (kandydat posiada dyplom studiów wyższych i jest obywatelem kraju UE). Liczba osób, które chcą się sprawdzić w roli rekrutera, czyli tzw. MatchMakera stale rośnie i dziś w Polsce wynosi już ponad 7000 osób.

Czy rynek freelancerów będzie dalej rósł w tak szybkim tempie? Wszystko wskazuje na to, że tak.

W świetle prognoz dotyczących rynku i oczekiwań pracowników, takich jak elastyczne podejście czy digitalizacja miejsc pracy, freelancing będzie coraz powszechniejszym i coraz bardziej oczywistym  sposobem na zarabianie w coraz większej liczbie branż. W niektórych można zarabiać już dziś, np. wyjmując telefon i łącząc znajomych szukających pracy z pasującymi do nich ofertami na wolne stanowiska.www.pulshr.pl | 07-07-2020 01:32:06