Amazon zatrudni 9 tys. pracowników sezonowych na czas świąt


PAP/TK - 12 lis 2019 10:51


Postępująca integracja robotów w proces logistyczny Amazon Polska odciąża pracowników od wykonywania najcięższych i żmudnych zadań; jednocześnie spółka stara się zapewnić zatrudnionym atrakcyjne warunki pracy - zaznaczył w rozmowie przedstawiciel firmy Tomasz Orszak.

- Nowa technologia, roboty, cały sprzęt najnowszej generacji, w który zainwestowaliśmy, przede wszystkim ma pomagać pracownikom. Ma ich odciążyć od najtrudniejszych i najbardziej powtarzalnych zadań, które często bywają też dla nich mało interesujące. Staramy się, by technologia wyręczała człowieka - zarówno od strony bezpieczeństwa jak i rutynowości pracy" - podkreślił w wywiadzie kierownik ds. personalnych Amazon Polska Tomasz Orszak.

- W związku z okresem świątecznym ogłosiliśmy plan zatrudnienia ponad 9 tys. pracowników sezonowych w całej Polsce. Pomogą oni w czasie najbardziej wzmożonej pracy w listopadzie i grudniu. Wtedy mamy bowiem najwięcej zamówień - dodał Orszak.

- Zainteresowanie rekrutacją jest bardzo duże, liczba zgłoszeń rośnie praktycznie z dnia na dzień - ocenił kierownik ds. personalnych. - Pod względem liczebności nadal poszukujemy najwięcej pracowników magazynowych na tzw. stanowiska początkowe, osoby, które pracują bezpośrednio przy wysyłce, pakowaniu czy konfekcjonowaniu towarów-  - dodał.

- Pracownik sezonowy może liczyć na takie same warunki jak inni zatrudnieni. Zaznaczyć należy, że dla osób pracujących w tym okresie przewidziana jest premia świąteczna - to 1,5 tys. zł brutto" - powiedział przedstawiciela Amazon Polska. Dodatkowo zatrudnieni mogą liczyć na comiesięczne premie: do 7-proc., jeśli dane centrum wykona ustalone cele i do 8-proc., jeśli pracownik utrzyma założoną frekwencję w pracy.

- Mamy przypadki, gdy sezonowi pracownicy decydują się z nami pozostać w pełnym wymiarze po świętach. Współpracujemy też z grupą osób, które chcą pracować sezonowo w kolejnych okresach końcoworocznych na przestrzeni lat - jest to dla nich forma dodatkowego dochodu w okresie zwiększonych wydatków - wyjaśnił Orszak.

Zaznaczył, że niezależnie od czasu zatrudnienia, wszystkie osoby pracują na takich samych zasadach, a firma dokłada starań, by zapewnić pracownikom atrakcyjne warunki.

- Proponujemy naszej kadrze pracę przez cztery dni w tygodniu, a trzy dni mają oni wolne. Zmiana trwa 10 godzin a w tym czasie pracownicy mają trzy przerwy - jedną 30-minutową i dwie 15-minutowe. Na polskim rynku jest to system unikatowy i spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem osób u nas zatrudnionych. Amazon stosuje tę formułę także w centrach logistycznych w innych krajach - poinformował rozmówca PAP.

Orszak podkreślił, że czas pracy jest zgodny z regulacjami prawa pracy - opiera się o lokalne, krajowe zapisy, różne w poszczególnych państwach, w których działa Amazon. "W Polsce pracujemy w systemie równoważnym, co oznacza, że na przestrzeni trzech miesięcy planujemy tyle godzin pracy, ile powinien wynosić ich prawny wymiar" - dodał.

- Polskie prawo wymaga też od nas, byśmy dawali pracownikom jedną płatną piętnastominutową przerwę w czasie zmiany - my zdecydowaliśmy się organizować dwie. Już od pierwszego dnia pracownikowi przysługuje też wyższy wymiar urlopu, w liczbie 26 dni - zapewnił.

Przekonywał, że firma ma szeroki pakiet benefitów oferowanych pracownikom. - Najpopularniejszym i najbardziej zachwalanym jest sam dojazd i powrót z pracy - zorganizowaliśmy bezpłatne przejazdy do naszych centrów, za pomocą bogatej sieci połączeń autobusowych, nawet z mniejszych miejscowości. Dodatkowo zapewniamy też prywatną opiekę medyczną czy ubezpieczenie grupowe. Dopłacamy też do posiłków - ciepły lunch kosztuje pracownika symboliczną złotówkę - wymieniał przedstawiciel Amazon Polska.

Jak poinformował, tylko w okolicy Wrocławia Amazon utrzymuje ponad 20 linii autobusów wahadłowych, rozpoczynających trasy w Wałbrzychu, Kamiennej Górze, Głuchołazach czy Lesznie.

- Dajemy też pracownikom wiele możliwości poszerzenia kwalifikacji. Przykładem jest tu program Postaw na Swój Rozwój, w ramach którego pracownik z rocznym stażem ma możliwość dofinansowania szkoleń czy edukacji. Amazon opłaca nawet 95 proc. wartości szkolenia, nawet do 26 tys. zł w okresie 4 lat. Nie wymagamy przy tym umowy lojalnościowej - zaznaczył kierownik ds. personalnych.

Amerykański koncern działa w Polsce od 2014 roku. Obecnie posiada w kraju siedem centrów logistyki, w tym niedawno otwartą placówkę w Okmianach k. Bolesławca. W Polsce firma zatrudnia na stałe ponad 16 tys. osób.www.pulshr.pl | 09-08-2020 01:21:00