Alphabet prowadzi dochodzenie ws. nadużyć seksualnych w spółce


PAP/AH - 7 lis 2019 13:47


Koncern Alphabet - właściciel Google'a - prowadzi wewnętrzne dochodzenie ws. postępowania firmy wobec domniemanych przypadków molestowania seksualnego i skarg dot. niewłaściwych zachowań obecnych i byłych członków kierownictwa - podał serwis CNBC.

Zarząd spółki, który powołał w tej sprawie specjalną komisję i wynajął kancelarię prawną, zapowiada, że dochodzenie zakończy się w przyszłym miesiącu.

Według CNBC rzecznik Alphabetu potwierdził, że na początku 2019 roku zarząd utworzył specjalne gremium ds. roszczeń akcjonariuszy, którzy pozwali firmę, oskarżając jej kierownictwo o tuszowanie niewłaściwych zachowań i nadużyć o charakterze seksualnym w miejscu pracy.

Sprawa ma dotyczyć m.in. współtwórcy Androida, Andy'ego Rubina, który odszedł z pracy, a firma wypłaciła mu 90 milionów dolarów już po tym, gdy wewnętrzne śledztwo uznało zarzuty wobec niego o molestowanie seksualne za wiarygodne. O sprawie pisał "New York Times". Rubin zaprzeczył oskarżeniom, a informacja o wypłaconych mu pieniądzach spowodowała protest pracowników w listopadzie ub.r.

Postępowanie dotyczy także dyrektora spółki ds. prawnych Davida Drummonda, oskarżanego o romans z jedną z pracownic.

Według agencji Reutera w pozwach wystosowanych przez kilka grup akcjonariuszy podniesiono zarzuty, że kierownictwo spółki nadużyło zaufania i naruszyło swoje obowiązki, ukrywając oskarżenia o nadużycia na tle seksualnym wysuwane wobec dwóch byłych dyrektorów w ciągu ostatnich pięciu lat.

W czerwcu tego roku cztery pozwy połączono w jedną sprawę toczącą się w sądzie w Santa Clara w Kalifornii. Alphabet miał odpowiedzieć na zarzuty do 8 listopada, ale wobec zapowiedzi zakończenia wewnęrznego śledztwa w grudniu, obie strony zgodziły sie przesunąć ten termin na 13 grudnia. www.pulshr.pl | 28-01-2020 21:52:45