Znasz język angielski? Zarobisz o kilka tysięcy więcej


AT - 7 lis 2019 9:25


77 proc. aktywnych zawodowo osób wie, jaką rolę odgrywają umiejętności językowe na rynku pracy. Jednak zdecydowana większość nadal ich nie rozwija, tłumacząc się głównie brakiem czasu. Tymczasem znajomość, angielskiego, daje możliwość otrzymania atrakcyjnego stanowiska pracy i szansę na wyższe wynagrodzenie - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Tutlo.

Ponad połowa (53 proc.) pracujących Polaków ocenia swoją znajomość języka angielskiego na poziomie podstawowym (A1-A2). Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Tutlo, 77 proc. aktywnych zawodowo osób wie, jaką rolę odgrywają umiejętności językowe na rynku pracy. Jednak zdecydowana większość nadal ich nie rozwija (62 proc.), tłumacząc się głównie brakiem czasu (42 proc.).

Język angielski trzeba znać

62 proc. badanych pracowników uważa, że język angielski podnosi kompetencje zawodowe, a 69 proc. ma świadomość tego, że stanie się on niebawem standardem na rynku pracy. Obecnie więcej niż połowa pracowników wykorzystuje go w swoich codziennych zadaniach. Ankietowani najczęściej wskazują na: kontaktowanie się z klientem (60 proc.), rozmowy telefoniczne (57 proc.) oraz prowadzenie korespondencji mailowej (52 proc.).

- Nawet jeśli pracownik nie posługuje się językiem angielskim przez całe 8 godzin, to jego biegła znajomość jest bardzo dużym atutem w oczach pracodawcy. Wbrew pozorom, nie każdy posiada te umiejętności, a jednak globalizacja coraz częściej sprawia, że firmy poszukują ekspertów gotowych do codziennego kontaktu z anglojęzycznymi klientami - mówi Tomasz Jabłoński z platformy Tutlo.

Umiejętności Polaków a potrzeba rynku

Czy kompetencje Polaków nadążają za rozwojem technologii i aktualnymi potrzebami pracodawców? Coraz więcej międzynarodowych firm inwestuje w Polsce, otwierając lokalne oddziały, a z kolei polskie firmy dokonują ekspansji i tutaj powstaje popyt na anglojęzycznych pracowników.

54 proc. badanych ma świadomość, że podstawową umiejętnością na rynku pracy jest posługiwanie się językiem angielskim, który umożliwia swobodny kontakt z ludźmi zza granicy. Jego znajomość, najlepiej biegła i potwierdzona międzynarodowym certyfikatem, daje możliwość otrzymania atrakcyjnego stanowiska pracy w międzynarodowej firmie i szansę na wyższe wynagrodzenie.

Czytaj też: Polacy wiedzą, że języki obce dadzą im dobrą płacę, ale nie zamierzają się ich uczyć

Dane pokazują, że mediana wynagrodzeń pracowników z zaawansowaną znajomością angielskiego wynosi 6 tys. zł, przy 4,2 tys. zł, jakimi mogą się pochwalić osoby ze średnio-zaawansowaną i 3,6 tys. zł ze słabą znajomością języka angielskiego.

Lepsza pozycja na rynku pracy to tylko jeden z powodów, dla których warto uczyć się języka angielskiego. Aż 84 proc. pracujących Polaków uważa, że umiejętności te ułatwiają podróżowanie zarówno w celach biznesowych, jak i turystycznych oraz gwarantują większy komfort. Z kolei 54 proc. badanych dzięki znajomości języka angielskiego zawiera nowe znajomości za granicą. Jak widać, język angielski staje się standardem nie tylko w sferze zawodowej, ale także w codziennych sytuacjach.

Nie tylko język angielski

Znajomość języka angielskiego jest jedną z najczęstszych umiejętności. Coraz częściej pracodawcy szukają także pracowników, którzy umieją posługiwać się także innymi językami obcymi.

- Poligloci są rozchwytywani na rynku pracy i nie sposób się temu dziwić. Aby dobrze poznać język obcy i swobodnie się nim posługiwać, potrzeba przede wszystkim czasu. Braki w tym zakresie trudno nadrobić w trakcie zatrudnienia, w przeciwieństwie do wiedzy specjalistycznej, którą w wielu miejscach, zwłaszcza na początkujących stanowiskach, można przyswoić w ciągu nawet kilkunastu tygodni - tłumaczy Edyta Gałaszewska-Bogusz, dyrektor w Accenture Operations Polska.

Jak podkreśla, wśród osób z umiejętnościami językowymi, to także pracownicy ze znajomością języka niemieckiego są i będą poszukiwani przez pracodawców.

Czytaj też: Jaki język obcy zapewni ci dobrą pracę?

- Jak wynika z najnowszych danych GUS, Niemcy pozostają bezsprzecznie naszym największym partnerem handlowym, wyprzedzając inne kraje o kilka długości. Polskie firmy realizują z Niemcami mnóstwo projektów i wciąż rozpoczynają kolejne, co najlepiej widać na przykładzie centrów usług wspólnych. W związku z tym każdy, kto dobrze zna język niemiecki i ma choćby podstawowe umiejętności z wybranego sektora, z pewnością łatwiej znajdzie satysfakcjonującą finansowo ofertę pracy - przekonuje dyrektor Accenture Operations Polska.

Dowodem na to, że osoby ze znajomością języków obcych innych niż angielski mają szanse na naprawdę wysokie zarobki są wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń za 2017 rok opracowanego przez firmę Sedlak&Sedlak. Wynika z niego, że mediana wynagrodzeń w Polsce wyniosła w ubiegłym roku 4157 zł brutto.

Tymczasem, w przypadku osób z zaawansowaną znajomością języka francuskiego lub niemieckiego mediana wynosiła już ok. 6 tys. zł brutto. Co więcej, aż 25 proc. takich osób co miesiąc otrzymywało za swoją pracę nie mniej niż 9 tys. zł wynagrodzenia brutto. W przypadku osób znających angielski oraz język dodatkowy pensje były jeszcze wyższe.

* Badanie przeprowadzono zlecenie firmy Tutlo przez instytut badawczy IQS zrealizowano na reprezentatywnej grupie 300 osób we wrześniu 2019 r.www.pulshr.pl | 27-05-2020 05:16:45