Pracownicy GIS posadzą drzewa i krzewy na 100-lecie istnienia służb sanitarnych


PAP/AT - 22 paź 2019 14:49


Pracownicy Głównego Inspektoratu Sanitarnego posadzą 16 tys. drzew i krzewów. Akcję zorganizowano z okazji 100-lecia istnienia służb sanitarnych w Polsce i 95-lecia Lasów Państwowych.

Akcję zorganizowano z okazji 100-lecia istnienia służb sanitarnych w Polsce i 95-lecia Lasów Państwowych. Obie instytucje podkreślają, że nawiązały porozumienie, bo łączy je troska o zdrowie mieszkańców Polski.

W każdym województwie do końca roku na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe pojawi się tysiąc nowych drzew. W całym kraju będzie ich 16 tys., tyle, ilu jest pracowników Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Pierwsze drzewka pracownicy GIS zasadzą w tym tygodniu w nadleśnictwie Wyszków. "Coś po nas zostanie. Zostanie po nas las" - powiedział główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny poinformował, że sadzone będą wszystkie gatunki drzew.

"Dążymy do tego, by zwiększać udział gatunków liściastych, czyli brzoza, dąb, lipa, oczywiście sosna też, dlatego że musimy pamiętać, że Polska ma szczególne warunki glebowe. Przeważające gleby, na których występują w Polsce lasy, to są gleby piaszczyste. Tak jak w rolnictwie, tam, gdzie jest dobra gleba, żyzna, mamy buraki cukrowe, pszenicę. A tam, gdzie jest słaba gleba, tam rośnie żyto. Takim żytem naszym leśnym jest sosna. Także staramy się zwiększać sukcesywnie udział drzew liściastych w naszych lasach, ale niestety warunki, jakie mamy, sprawiają, że głównym gatunkiem lasotwórczym będzie w dalszym ciągu sosna" - wyjaśnił.

Porozumienie GIS i Lasów Państwowych ma też wymiar edukacyjny. "Chcemy, żeby korzystać umiejętnie z lasów. Pokazujemy, że las jest zdrowy, warto w nim spędzać czas, ale także, że las trzeba umieć szanować. Będziemy robić wspólne akcje" - oświadczył Pinkas. Wyraził też nadzieję, że akcja sadzenia drzew będzie kontynuowana w kolejnych latach.

Dodał, że jest duża liczba prac naukowych, które mówią, że przebywanie w lesie wpływa bardzo korzystnie na zdrowie: zmniejsza nadciśnienie tętnicze, działa dobrze na psychikę, wymusza ruch.

Andrzej Konieczny podkreślił, że las to też czyste powietrze. "Z każdego miejsca w Polsce w ciągu maksymalnie godziny możemy dotrzeć do jakiegoś lasu, a nie korzystamy z tego w sposób dostateczny. Być może wynika to z tempa życia, ale też z niedostatecznej świadomości, co daje nam las" - stwierdził.

Lasy Państwowe sadzą ok. 500 mln drzew rocznie w miejscach wyciętych drzew i tam, gdzie lasów nie było, np. na nieużytkowanych gruntach porolnych. "Nie jest tak, że w Polsce lasów ubywa, ich przybywa. (...) W 1989 r. na każdego mieszkańca przypadało 100 drzew rosnących w polskich lasach, teraz jest to 161 drzew, przy podobnej liczbie ludności" - zauważył Konieczny.www.pulshr.pl | 02-07-2020 10:47:32