Jerzy Kwieciński: Dobra informacja dotycząca finansów publicznych. To efekt wzrostu dochodów


PAP/AT - 21 paź 2019 14:37


Wynik sektora finansów publicznych w 2018 r. był możliwy dzięki wzrostom dochodów, w tym podatkowych, opartych m.in. o dynamicznie rozwijającą się gospodarkę i uszczelnienie systemu podatkowego - ocenił dane GUS minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że deficyt sektora finansów publicznych w 2018 r. wyniósł 5 mld 36 mln zł, co stanowi 0,2 proc. PKB, natomiast dług sektora wyniósł 1 bln 35 mld 254 mln zł, tj. 48,9 proc. PKB. W kwietniu br. we wstępnych szacunkowych danych GUS podał, że deficyt sektora w 2018 r. wyniósł 0,4 proc. PKB, a dług wyniósł 48,9 proc. PKB.

Czytaj też: Miliardy złotych trafiły do polskich domów

"To kolejna dobra informacja, która dotyczy naszych finansów publicznych. Gdy w kwietniu we wstępnym szacunku GUS poinformował o deficycie sektora na poziomie 0,4 proc. PKB było to przyjęte bardzo pozytywnie, gdyż był to oczywiście wynik rekordowy. Teraz jednak po rewizji danych okazało się, że deficyt jest jeszcze mniejszy i wynosi tylko 0,2 proc. PKB" - zauważył Kwieciński.

"Jest to potwierdzeniem przyjęcia właściwej strategii i skuteczności gospodarczych działań rządu. Taki wynik był możliwy dzięki wzrostom dochodów, w tym podatkowych, opartych m.in. o dynamicznie rozwijającą się gospodarkę i uszczelnienie systemu podatkowego" - dodał.

 www.pulshr.pl | 13-07-2020 07:33:50