Poczta zwolniła pracownika za wpis na Facebooku


KM - 21 paź 2019 11:18


Przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty został zwolniony dyscyplinarnie z pracy w związku z wpisem, jaki umieścił w mediach społecznościowych. Piotr Moniuszko zasugerował we wpisie na Facebooku możliwość upadłości Poczty Polskiej.

"Według informacji jakie do mnie docierają od kilku dni, według doniesień ćwierkających wiewórek, po wyborach parlamentarnych pod koniec br. lub początkiem 2020 r ma być złożony wniosek do sądu o upadłość PP S.A. Biorąc pod uwagę szereg okoliczności, aktualną sytuację w firmie, osobiście tego bym nie wykluczał" - taką informację na swoim profilu zamieścił Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty. 

źródło: Facebook Piotr Moniuszko źródło: Facebook Piotr Moniuszko

Miesiąc później stracił pracę. Sytuację szerzej opisał "Dziennik. Gazeta prawna".

"Szef WZZPP jest pierwszą osobą, wobec której sięgnięto po ten środek. Miesiąc po swoim wpisie został dyscyplinarnie zwolniony z powodu ciężkiego naruszenia  obowiązków pracowniczych" - czytamy w artykule. 

Poczta Polska na początku roku w piśmie skierowanym do pracowników ostrzegła, że opisywanie w internecie o stosunkach panujących w pracy może skutkować zwolnieniem.   

Firma twierdzi, że opublikowanie cytowanego powyżej wpisu było "bezprawnym i zawinionym" działaniem na szkodę Poczty Polskiej. 

Piotr Moniuszko tłumaczy, że wpis opublikował z uwagi na powszechną wiedzę na temat sytuacji finansowej spółki. "Nie stwierdziłem, że upadłość jest pewna. Napisałem tylko, że to możliwe – tłumaczy cytowany przez dziennik.

Poczta Polska tłumaczy, że przestrzega prawa pracy i tego samego oczekuje od pracowników. "Osoby prowadzące działania na szkodę spółki muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi" – podkreśla rzeczniczka Poczty Justyna Siwek.www.pulshr.pl | 13-07-2020 07:36:19