Białystok: Politechnika i Uniwersytet zostaną połączone w jedną uczelnię?


PAP/PW - 20 paź 2019 11:00


Wraca temat połączenia Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku. Uczelnie zamierzają przeanalizować sprawę i zorientować się na jakich zasadach takie połączenie miałoby zostać sfinalizowane. Ma w tym pomóc specjalny raport, który będzie gotowy w marcu 2020 roku. Trwają poszukiwania wykonawcy analizy.

Temat połączenia dwóch uczelni - Politechniki Białostockiej(PB) i Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) - pojawia się już od kilku lat. W ubiegłym roku nawet zdecydowały się one na wspólną inaugurację roku akademickiego, która - jak mówiły wtedy władze politechniki i uniwersytetu - miała zaznaczyć współpracę tych uczelni. Rektorzy podkreślali wtedy, że jest za wcześnie by mówić, czy jest to krok do połączenia dwóch uczelni; mówili natomiast, że nie można na takie rozwiązanie "zamykać drzwi".

Obecnie Politechnika Białostocka i Uniwersytet w Białymstoku uzyskały dofinansowanie z resortu nauki na analizę w ramach ministerialnego projektu "Wspieranie procesów konsolidacji uczelni". Ponad 900 tys. zł przeznaczone zostanie na przygotowanie zewnętrznych analiz skutków i korzyści wynikających z ewentualnego połączenia dwóch uczelni.

Jak powiedział PAP rektor Politechniki Białostockiej, lider projektu, prof. Lech Dzienis, dzięki środkom powstanie niezależna analiza przedstawiająca bilans zysków i strat takiej fuzji.

- Dostarczy nam ona wiedzy, na podstawie której wspólnie ocenimy, czy warto się zbliżyć, a jeśli tak, to w jakiej formie i jak bardzo - dodał.

Stwierdził on, że jedną z opcji jest federacja uczelni, która - w jego ocenie - "otwiera nowe możliwości ścisłej współpracy, a jednocześnie nie narusza autonomii wchodzących w jej skład stron".

- Powinniśmy rozważyć temat z namysłem, powagą, ale bez uprzedzeń. Interdyscyplinarność to przyszłość nauki i wygrają ci, którzy będą do tego przygotowani" - dodał.

Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski mówił dziennikarzom przed inauguracją tegorocznego roku akademickiego, że analiza "pokaże w liczbach, czy w ogóle łączenie jest potrzebne, jakie daje korzyści, ale przede wszystkim, jaka forma łączenia powinna być najlepsza czy federacja, czy konsolidacja, czy może jakieś inne rozwiązania".www.pulshr.pl | 30-11-2020 22:00:59