100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przyjechał prezydent i wicepremier


PAP/PW - 19 paź 2019 15:02


Główne obchody 100-lecia istnienia Krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej zorganizowano w sobotę 19 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków. - AGH od stu lat wspiera polskie państwo - stwierdził obecny na uroczystości prezydent Andrzej Duda, podkreślając też, że wymagania stawiane studentom są bardzo wysokie, a szansę, by dostać się na uczelnię, mają tylko najlepsi.

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe kilkunastu pracownikom AGH. Podkreślił, że kiedy zakładano uczelnię, miała ona funkcjonować w ramach cesarstwa Austro-Węgier, tymczasem jej działalność zainaugurowano 20 października 1919 r. na pobliskim Uniwersytecie Jagiellońskim, a uczynił to już w wolnej Polsce marszałek Józef Piłsudski.

"Polska walczyła wtedy o to, aby w jej granicach znalazł się Śląsk" - powiedział Andrzej Duda. "Akademia Górnicza była niezwykle ważnym elementem realizacji tej wielkiej wizji odrodzonej, nowej silnej Rzeczypospolitej, która powstała z popiołów po 123 latach i jak najszybciej chciała się wybić na samodzielność pod każdym względem, na zamożność, na powodzenie, na nowoczesność" - mówił prezydent.

Przypomniał, że Akademia Górnicza była jedną z pierwszych uczelni zamkniętych podczas okupacji niemieckiej, a po II wojnie światowej tą, która pomogła powstać wielu innym uczelniom technicznym - m.in. Politechnice Warszawskiej i Gdańskiej - zasilonym przez kadry naukowe z Krakowa.

Andrzej Duda przypomniał także czasy stanu wojennego i strajk okupacyjny na uczelni w proteście wobec delegalizacji "Solidarności". "AGH pokazało swoją prawdziwą twarz - uczelni patriotycznej, polskiej, służącej Rzeczypospolitej" - podkreślił. "Dziś AGH rozkwita: nowe budynki, piękne laboratoria, niesłabnący poziom, stałe, najwyższe miejsce w ogólnopolskich rankingach" - powiedział.

"Chcę podziękować w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej suwerennej, niepodległej, wolnej za niezwykły trud pracy naukowej, pracy badawczej i edukacji pokoleń młodych polskich inżynierów, którzy szli i zasilali polski rynek, którzy przynosili i przynoszą nam chlubę pracując na uczelniach i w firmach na całym świecie" - powiedział prezydent.www.pulshr.pl | 27-09-2020 16:41:22