Kolejna organizacja pracodawców chwali Jarosława Gowina


KDS - 18 paź 2019 18:15


Business Centre Club z zadowoleniem odebrał informację, że wicepremier Jarosław Gowin podziela argumenty pracodawców przeciwko zniesieniu limitu 30-krotności składek ZUS.

- Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności składek ZUS. Ten temat zostanie zdjęty z agendy. To uderzenie w wysoko wyspecjalizowanych specjalistów, najbardziej kreatywną część społeczeństwa - powiedział w czwartek w programie Tłit Jarosław Gowin.

Dla przedsiębiorców walczących od początku pojawienia się tego pomysłu o odstąpienie od niego, to duże wsparcie. Wystarczy przypomnieć, że pod wspólnym apelem w sprawie utrzymania limitu składek na ZUS podpisało się razem z BCC aż 65 organizacji pracodawców. Również pracodawcy i związkowcy skupieni w Radzie Dialogu Społecznego uzgodnili stanowisko przeciwko likwidacji limitu 30-krotności składek na ZUS.

Czytaj więcej: Zniesienie limitu składek ZUS skłoni Polaków do wyjazdu za granicę?

Swój sprzeciw argumentują m.in. tym, że po wejściu w życie zmiany pogorszeniu może ulec konkurencyjności polskiego rynku pracy, wyraźniejsze będzie też pogłębienie jego segmentacji, co jest jednym z głównych wyzwań rozwojowych Polski. Mówią też o obniżeniu wynagrodzenia netto pracowników nawet o 11 proc., a wzroście kosztów zatrudnienia dla pracodawcy sięgającym nawet  16 proc. w takich sektorach: nowoczesnych technologii i usług dla biznesu, medycznym, lotniczym, motoryzacyjnym. Innym negatywny czynnikiem ma być rozwarstwienie wysokości świadczeń emerytalnych co jest sprzeczne z zasadą solidarności społecznej i szkodliwe z punktu widzenia długofalowej stabilizacji wydatków z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Ponadto Konfederacja lewiatan wskazuje, że zmiana ta może przyczynić się do zachęcenia Polaków do wyjazdu do pracy za granice. Szczególnie ma być to dotkliwe w przypadku specjalistów z różnych dziedzin.

Brak specjalistów może być głównym hamulcem dalszego rozwoju Polski, tym bardziej, że już dziś wszystkie branże gospodarki odczuwają brak wykwalifikowanych pracowników, a hasło "walki o talenty" nabrało na znaczeniu - wskazywali eksperci z Lewiatana.www.pulshr.pl | 08-07-2020 10:14:26