Jarosław Gowin: Zniesienie limitu składek ZUS uderzy w najwyżej wykwalifikowanych specjalistów


PAP/AT - 17 paź 2019 15:51


Likwidacja 30-krotności to uderzenie w najwyżej wykwalifikowanych specjalistów i najbardziej kreatywną część społeczeństwa. Do takiego uderzenia Porozumienie nie przyłoży ręki - powiedział  wicepremier Jarosław Gowin, szef Porozumienia.

W projekcie budżetu na 2020 r. założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce).

Pytany o tę kwestię w czwartek (17 października) w programie Tłit Wp.pl wicepremier Jarosław Gowin, szef Porozumienia powiedział: "Wczoraj potwierdziłem obu moim rozmówcom (PiS i Solidarna Polska - red.), że Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności". I dodał: "Myślę, że ten temat zostanie zdjęty z agendy".

Czytaj też: Müller: Kwestia likwidacji 30-krotności powinna być elementem dialogu

"Miałem wrażenie, że moi rozmówcy przyjmują to ze zrozumieniem" - skomentował wicepremier.

"Teoretycznie PiS i SP mogą przegłosować takie rozwiązanie np. z Lewicą" - dodał.

Przekonywał jednak, że likwidacja 30-krotności "to uderzenie w najwyżej wykwalifikowanych specjalistów" i najbardziej kreatywną część społeczeństwa. "Do takiego uderzenia Porozumienie nie przyłoży ręki" - zapewnił.

Pytany, czy teraz będzie mógł nie głosować tak, jak będzie chciał, zaprzeczył i powiedział, że będzie wiele spraw, gdzie kompromis będzie potrzebny. Ocenił, że aby realizować część ze swoich celów trzeba czasem popierać cele stawiane przez koalicjantów.

Czytaj też: Zniesienie limitu 30-krotności na ZUS w ogniu krytyki członków Rady Dialogi Społecznegowww.pulshr.pl | 27-09-2020 14:34:36