PPK – nowe wyzwania dla kadr i płac


Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę Compensa - 8 paź 2019 12:56


Już teraz największe firmy przystępują do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dla pracodawców, a także dla zespołów kadr i płac w firmach wdrożenie i prowadzenie PPK wiąże się z dodatkowymi obowiązkami.

Pracownicze Plany Kapitałowe to uchwalony w ubiegłym roku projekt dobrowolnego systemu długoterminowego oszczędzania. W założeniu ma on podnieść bezpieczeństwo finansowe Polaków. Do 25 października firmy zatrudniające ponad 250 osób mają obowiązek podpisać umowy na zarządzanie PPK. Natomiast od 1 stycznia 2020 do programu zaczną przystępować firmy, w których zatrudnionych jest od 50 do 249 pracowników. Co to oznacza dla zespołów kadr i płac?

Nowe wyzwania

Osoby obsługujące program Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmach będą musiały zmierzyć się z nowymi obowiązkami. To do nich będzie należało prowadzenie i zarządzanie dokumentacją programu, a także obliczanie, przekazywanie i ewidencjonowanie wpłat do PPK. Ponadto do ich zadań będzie należało informowanie pracowników o ich obowiązkach i prawach, a także kontakt z podmiotem zarządzającym PPK w firmie.

To tylko niektóre z nowych zadań. Dlatego warto zawczasu sprawdzić, na jaką pomoc pracownicy obsługujący program mogą liczyć ze strony oferenta.

Wdrożenie i prowadzenie PPK w firmie to codzienne obowiązki dla pracowników działów kadr i płac. W Compensie mamy świadomość, jak ważne jest odciążenie osób obsługujących PPK w ich zadaniach. Dlatego oferujemy firmom Pracownicze Plany Kapitałowe, wraz z wysokiej klasy narzędziami obsługowymi – mówi Joanna Załęska, Dyrektor Biura PPK w Compensa TU na Życie Vienna Insurance Group.

Co może ułatwić obsługę PPK?

Warto pamiętać, że narzędzia do obsługi PPK będą miały kluczowe znaczenie podczas codziennej pracy. Takim narzędziem jest m.in. aplikacja, którą firma ma otrzymać od podmiotu zarządzającego.

- Compensa oferuje pracodawcom przejrzystą i intuicyjną aplikację umożliwiającą pełną obsługę programu. Jest ona powiązana z systemem kadrowo-płacowym wykorzystywanym w firmie, umożliwia szybkie i proste przekazywanie wpłat do PPK, a także ułatwia transfer oszczędności nowego pracownika do PPK w firmie – tłumaczy Joanna Załęska z Compensy – Ponadto nasza aplikacja pozwala na szybki obieg dokumentów pomiędzy firmą a podmiotem zarządzającym PPK oraz łatwe generowanie niezbędnych raportów.www.pulshr.pl | 26-09-2020 06:27:24