Wiceminister Szwed: przez cztery lata powstało 2 mln nowych miejsc pracy


PAP/KDS - 8 paź 2019 7:05


W ciągu ostatnich czterech lat w Polsce powstały ponad 2 mln nowych miejsc pracy - poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed poinformował na spotkaniu w Bielsku-Białej.

Jak podaje wtorkowa "Gazeta Polska Codziennie", zdaniem resortu, przedstawiona przez rząd PiS propozycja płacy minimalnej sięgającej 4 tys. zł to projekt przyszłości. Będzie on realizowany w ciągu ok. pięciu lat.

Cytowana w artykule minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa wyjaśnia, że nie jest to skokowa podwyżka. - Zanim do tego dojdzie, gospodarka będzie już w innej kondycji. Dzisiaj mówimy o płacy minimalnej wynoszącej 2,6 tys. zł od 1 stycznia 2020 r. - dodaje na łamach "GPC" szefowa resortu.

- Pragnę jednak podkreślić, że podniesienie płacy minimalnej jest jednym z pierwszych kroków, aby skończyć z mitem, że w Polsce jest tania siła robocza - zaznacza cytowana Borys-Szopa.

"GPC" pisze ponadto, cytując wiceministra Szweda, że idzie to w parze z likwidacją bezrobocia. - Stopa bezrobocia rejestrowanego, według szacunków naszego resortu, na koniec roku może wynieść 5,4 proc. - czytamy.

Warto przypomnieć, że we wrześniu szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc. i w porównaniu do sierpnia spadła o 0,1 punktu procentowego.

- Bardzo nas cieszy, że w rejestrach urzędów pracy figuruje coraz mniej osób bezrobotnych. Powodem do radości jest również to, że tegoroczny spadek liczby bezrobotnych we wrześniu był silniejszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To znak, że rynek pracy wciąż pozostaje w dobrej kondycji - oceniła szefowa MRPiPS.www.pulshr.pl | 09-07-2020 12:56:53