Resort pracy podał najnowsze dane. Bezrobocie we wrześniu na poziomie 5,1 proc.


PAP/KDS - 7 paź 2019 12:41


Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu 5,1 proc. i w porównaniu do sierpnia spadła o 0,1 punktu procentowego - poinformowała w poniedziałek (7 października) szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.

- Bardzo nas cieszy, że w rejestrach urzędów pracy figuruje coraz mniej osób bezrobotnych. Powodem do radości jest również to, że tegoroczny spadek liczby bezrobotnych we wrześniu był silniejszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To znak, że rynek pracy wciąż pozostaje w dobrej kondycji - oceniła szefowa MRPiPS.

Podkreśliła, że od 1990 roku nigdy poziom bezrobotnych we wrześniu nie był tak niski. - Mówimy więc o najniższym poziomie bezrobocia od niemal trzech dekad. Stopa bezrobocia na poziomie 5,1 proc. to już naprawdę granica tzw. bezrobocia naturalnego - zaznaczyła.

Szefowa MRPiPS wskazała, że wrzesień na rynku pracy okazał się bardzo dobrym miesiącem. - Nadal utrzymywała się spadkowa tendencja w liczbie bezrobotnych, wzrosła liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy, a w żadnym województwie nie odnotowano wzrostu stopy bezrobocia. Do tego urzędy pracy informują o realizacji nowych inwestycji, dzięki którym powstają nowe miejsca pracy. To bardzo dobra wiadomość - oceniła Borys-Szopa.

Ze wstępnych danych resortu wynika, że liczba bezrobotnych w końcu września 2019 roku wyniosła 852,4 tys. osób i w porównaniu do końca sierpnia 2019 roku spadła o 13,1 tys. osób (o 1,5 proc.).

Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku (wrzesień 2018 - sierpień 2018) odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 11,2 tys. osób (o 1,2 proc.). Natomiast liczba bezrobotnych w końcu września br. była o 95 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 10 proc.).

Jak podało MRPiPS, w dwóch województwach - opolskim i warmińsko-mazurskim wskaźnik bezrobocia obniżył się o 0,2 p. p.. W 9 województwach odnotowano spadek stopy bezrobocia o 0,1 p. p, a w pięciu województwach - pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim natężenie bezrobocia w stosunku do sierpnia nie uległo zmianie.

Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 2,8 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (8,5 proc).

Z kolei spadek liczby bezrobotnych we wrześniu 2019 roku miał miejsce w 14 województwach, przy czym najsilniejszy (procentowy) odnotowany został w województwach: wielkopolskim (o 2,3 proc.), łódzkim (2,1 proc.), opolskim (o 2,1 proc.) i lubuskim (2,0 proc.).

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy we wrześniu 2019 roku (wg wstępnych danych wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 109,2 tys. i w porównaniu do sierpnia br. wzrosła o 0,4 tys. czyli 0,4 proc.

Według danych MRPiPS, wzrost liczby wolnych miejsc pracy we wrześniu br. miał miejsce w 11 województwach i oscylował w przedziale od 0,1 proc. w województwie podkarpackim (wzrost o 3 oferty) do 15,9 proc. w województwie świętokrzyskim (wzrost o 0,3 tys. ofert).

W pozostałych województwach, czyli dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim i zachodniopomorskim miał miejsce spadek liczby ofert pracy oscylujący w przedziale od 4,5 proc. (spadek o 0,3 tys. ofert) w zachodniopomorskim do 18,4 proc. (spadek o 2,5 tys. ofert) w województwie dolnośląskim.www.pulshr.pl | 02-06-2020 06:37:42