Program Narodowa Reprezentacja Akademicka - wsparcie dla studentów-sportowców


PAP/AH - 4 paź 2019 18:17


Wyczynowi sportowcy, którzy chcą łączyć karierę sportową ze studiami, mogą liczyć na wsparcie resortu nauki. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin ogłosił w piątek program Narodowa Reprezentacja Akademicka.

Podczas inauguracji programu w Warszawie wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin zwracał uwagę, że połączenie kariery sportowej ze studiami może być wyzwaniem. Podał przykład, że sport ze studiami udaje się skutecznie łączyć choćby Joannie Fiodorow, która w rzucie młotem zdobyła srebro w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Dausze. "Z myślą o takich niezwykłych osobach uruchamiamy program adresowany do sportowców-studentów" - podkreślił.

W ramach programu Narodowa Reprezentacja Akademicka na wsparcie może liczyć 500 osób - sportowców światowej klasy.

"Ministerstwo nauki finansować będzie dodatkowe zajęcia dla tych osób" - powiedział Gowin.

Dofinansowanie wyniesie nawet 20 tys. zł. Ta kwota pomoże zorganizować sportowcowi do 100 dodatkowych godzin zajęć dydaktycznych w ciągu roku akademickiego, poza tymi przewidzianymi w harmonogramie uczelni. Będą to zajęcia indywidualne w postaci ćwiczeń, konsultacji z promotorem lub opiekunem naukowym - oraz grupowe, jeśli jest więcej studentów-sportowców na tym samym kierunku.

Łącznie wsparcie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) otrzyma blisko 500 osób. Budżet programu to ok. 10 milionów zł.

Obecny na uroczystości minister sportu i turystyki Witold Bańka powiedział, że program ma sprawić, że sportowcy, którzy reprezentują barwy biało-czerwone, nie zaniedbają swojej edukacji.

"Będą to dodatkowe środki dla wykładowców akademickich, którzy poświęcać będą dodatkowy czas na pracę ze sportowcami, na ich rozwój naukowy"- powiedział dziennikarzom Bańka.

Środki finansowe zabezpieczone w budżecie MNiSW kierowane będą bezpośrednio do uczelni, w której studiują najlepsi studenci-sportowcy.

"To program otwarty dla wszystkich uczelni. W naturalny jednak sposób głównym adresatem są akademie wychowania fizycznego" - powiedział minister nauki. Wyjaśnił, że partnerem przy rozdzielaniu środków będzie Akademicki Związek Sportowy. "Pieniądze będą szły za sportowcem" - zapowiedział minister.

Pieniądze trafią na uczelnie w bieżącym roku akademickim.www.pulshr.pl | 05-04-2020 04:46:25