Prawie 5 tys. głosów w referendum strajkowym w Amazonie. To nie koniec


GP - 20 wrz 2019 14:00


OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazon poinformowała o przebiegu referendum strajkowego w firmie w Polsce. Do tej pory zagłosowało niemal 5 tys. osób.

Za organizacją strajku w Amazonie stoi OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazon. Od dłuższego czasu Inicjatywa stara się przekonać załogę, by zagrozić pracodawcy wstrzymaniem pracy. Jak dowiadujemy się z informacji przesłanej do naszej redakcji, w ostatnim tygodniu zbierano głosy pracowników w magazynach w Sadach, Kołbaskowie, Bielanach Wrocławskich i w Sosnowcu.

Czytaj też: Podatek cyfrowy ma zmienić sytuację technologicznych gigantów

Dodatkowo aktywiści Inicjatywy podali do wiadomości, że od 20 września organizują zrzutkę na Fundusz Strajkowy Amazon. Ma on pomoc w pokryciu kosztów związanych z organizacją pogotowia strajkowego. Czyli zapłacić za druk plakatów, banerów, ulotek, transport między magazynami w całej Polsce.

- Zebranie tak dużej ilości głosów świadczy o dużej determinacji pracowników - podkreśla we wspomnianej informacji Maria Malinowska z OZZ Inicjatywa. - Nasza mobilizacja spotkała się z reakcją Amazon. Wprowadził w życie jedną z propozycji związków: zwiększył minimalną ilość godzin, które trzeba przepracować, aby podlegać ocenie za wydajność. Dzięki temu będziemy pracować pod mniejszą presją. Zmiana ta nie jest jednak wystarczająca.

Referendum strajkowe w Amazon trwa i będzie kontynuowane we wszystkich magazynach w Polsce do odwołania.

Pracownicy Amazonu w Polsce pierwotnie domagali się podwyżek (25 zł na rękę), nowej oceny pracowniczej (stop feedbackom), a także stabilnych warunków pracy - umów na czas nieokreślony. Pierwsze rozmowy odbyły się w maju. Jednak podczas trzech spotkań nie doszło do porozumienia. W efekcie 5 czerwca podpisano protokół rozbieżności a w lipcu rozpoczęto omówione i trwające referendum.

W przesłanym do naszej redakcji komentarzu Amazon Polska zapewnia, że "oferuje już to, o co wnoszą przedstawiciele związków: wysoce konkurencyjne wynagrodzenie, atrakcyjny pakiet benefitów, liczne możliwości rozwoju kariery, a wszystko to w bezpiecznym i nowoczesnym środowisku pracy." Jak przekonuje kierownictwo giganta e-commerce: - Zdecydowana większość naszych pracowników mówi nam każdego dnia, że lubi pracować w Amazon i ceni miejsce pracy, które stworzyliśmy."

Jakie są warunki pracy w polskich magazynach i sieci Amazon można się przekonać dzięki Centrów Logistyki E-Commerce, które Amazon oferuje, jako miejsce zwiedzania.

Czytaj też: Dyrektor HR w Amazon Polska: Chcemy być pracodawcą pierwszego wyboruwww.pulshr.pl | 05-08-2020 15:37:40