Andrzej Duda powołał nowych członków Rady Dialogu Społecznego


GP - 20 wrz 2019 11:48


Prezydent Andrzej Duda 20 września powołał nowy skład Rady Dialogu Społecznego (RDS). Do rady dołączyli: szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz Witold Michałek, który reprezentuje Business Centere Club (BCC).

Uroczystość powołania nowych członków RDS odbyła się 20 września w Warszawie, o godzinie 11.00. W Pałacu Prezydenckim stawili się obok powołanych premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

- Cieszę się, że mimo gorącej politycznej atmosfery kampanii, to RDS działa normalnie - mówił Andrzej Duda. - Chcę w niej powitać ministra Kamińskiego i pana Witolda Michałka. Gratuluję tych nominacji. - Prezydent jest przekonany, że obaj wniosą "wartość dodaną" do prac Rady. W ocenie Andrzeja Dudy głosy obu będą koncyliacyjne.

Mariusz Kamiński wszedł do składu RDS, bo upoważnia go do tego nowa teka ministra spraw wewnętrznych.

Rada niebawem będzie wybierać nowego przewodniczącego. Zastąpi on Dorotę Gardias, szefową Forum Związków Zawodowych (FZZ), która funkcję tą pełniła od roku, była reprezentantką związków zawodowych. W myśl przepisów ustawy teraz fotel przewodniczącego przejdzie w ręce strony pracodawców. W niej natomiast trwa spór i nie ma jednomyślności co do kandydata na ten urząd.

W tle toczy się także debata o ewentualnej lustracji osób wchodzących w skład RDS. Związki skrytykowały ten pomysł, ale nie wszystkie. Kwestia lustracji pracujących w RDS została podniesiona wobec możliwego wejścia na fotel szefa RDS Andrzeja Malinowskiego. Prezydentem Pracodawców RP składał oświadczenie na początku tego roku, że nie był współpracownikiem służb PRL.www.pulshr.pl | 23-01-2020 19:21:00