„Czarne dziury”, czy „wąskie gardła” - jak usprawnić komunikację w firmie?


GP - 17 wrz 2019 12:59


Jak dowodzą badania Survata "The Brand Intelligence Platform", błędy w komunikacji wewnętrznej mogą generować potężne koszta dla firmy.

Badanie przeprowadzone przez Survata wykazało, że 29  na 100 pracowników uważa, że komunikacja wewnętrzna w ich firmie jest nieskuteczna. Z kolei 4 na 5 pracowników uważa, że skuteczna komunikacja wewnętrzna pomaga w osiąganiu lepszych wyników ich pracy. Wniosek? Pracownicy zdecydowanie zwracają uwagę na poziom komunikacji i uzależniają od niej swoją efektywność.

- Komunikacja w firmie jest jak miecz obosieczny - mówi Bartosz Zieliński dyrektor zarządzający w agencji PR Commplace. W jego ocenie właściwie zarządzana komunikacja przynosi zyski. Nieefektywna, to oczywiste straty. (Taka komunikacja) tworzy chaos, podsyca tarcia, dzieli - dodaje.

Dobra komunikacja wewnętrzna to długofalowy proces. Budowana jest konsekwencją. - Wzmocnienie kompetencji komunikacyjnych przeliczane jest na korzyści: efektywniejsze usługi, wzrost satysfakcji klientów, większy potencjał działania - dodaje specjalista z Commplace.

Czytaj też: Komunikacja pracowników pod lupą

Prawda, czy fałsz?

Wielu przedstawicieli kadry zarządzającej swoją opinię o stosunkach panujących w firmie opiera na podstawie przeprowadzonych nieformalnych rozmów. To nie jest idealne rozwiązanie. Weryfikacja faktów, która jest efektem sprawnie przeprowadzonego audytu komunikacyjnego, pozwoli zwiększyć obiektywizm. Informacje nieformalne, mimo iż mogą być wartościowe, nie powinny być podstawowym źródłem. Dlaczego? Każdy z pracowników odgrywa inną rolę w firmie, ma inne zadania, a przede wszystkim może dążyć do realizacji swoich interesów, niekoniecznie zbieżnych ze strategią firmy.

Statystyki pokazują, że aż trzy czwarte pracowników twierdzi, że najskuteczniej współpracuje się z przełożonymi, którzy traktują ich jak partnerów. (źródło: materiały prasowe) Statystyki pokazują, że aż trzy czwarte pracowników twierdzi, że najskuteczniej współpracuje się z przełożonymi, którzy traktują ich jak partnerów. (źródło: materiały prasowe)

Czytaj też: Komunikacja marki staje się coraz trudniejsza

Pomoc w namierzeniu „czarnej dziury”

„Czarne dziury”, czy „wąskie gardła” - to elementy, które mogą utrudnić lub nawet zablokować komunikację. Czarna dziura w komunikacji to punkt w ciągu, w którym komunikat przerywa bieg.
Wąskie gardło to miejsce w którym komunikat utyka i czeka, np. w skrzynce email, która jest zapchana.

Osoby zarządzające często nie zdają sobie sprawy z istniejących na niższych szczeblach problemach komunikacyjnych. Zakładają, że przekazana odgórnie informacji trafi do każdego pracownika.

Skąd takie przekonanie? Centrum decyzyjne, którego są częścią z reguły szybko jest informowane. I na życzenie. Dlatego zdarza się, że zamiast dialogu prowadzą monolog, nie czekając na informację zwrotną lub nie weryfikując dostarczonych danych.

Tymczasem statystyki pokazują, że aż trzy czwarte pracowników twierdzi, że najskuteczniej współpracuje się z przełożonymi, którzy traktują ich jak partnerów i stawiają na skuteczną komunikację. Audyt komunikacyjny pomoże określić, jakie przeszkody blokują sprawny obieg informacji.

Audyt komunikacyjny - dla jakiej firmy?

- O poprawną komunikację należy dbać w każdej organizacji. Niezależnie, czy zalicza się do mikroprzedsiębiorstwa, czy stanowi międzynarodową korporację zatrudniającą setki pracowników - podsumowuje przytoczony już Bartosz Zieliński. - Audyt komunikacyjny pozwoli odpowiedzieć na pytania, jak wykorzystać potencjał ludzki, w jaki sposób skłonić pracowników do pracy w zespole, gdzie występują zatory komunikacyjne. - W jego ocenie zarządzanie komunikacją wewnętrzną to inwestycja w firmę.www.pulshr.pl | 29-01-2020 08:45:41