PiS: Wyrównamy zarobki kobiet i mężczyzn


TK - 14 wrz 2019 18:44


"Wykrywanie i zapobieganie nieuzasadnionym różnicom w wynagrodzeniach i innych warunkach zatrudnienia kobiet i mężczyzn" - m.in. do tego chce skłonić pracodawców Prawo i Sprawiedliwość. Zapis znalazł się w programie partii nazwanym "Polskim Modelem Państwa Dobrobytu".

Wśród sposobów na wyrównanie płac kobiet i mężczyzn - jak wynika z programu PiS - ma być m.in. przeprowadzana co dwa lata ankieta wśród pracowników. To na jej podstawie mają zostać wykryte nieuzasadnione różnice w płacach pomiędzy kobietami a mężczyznami. Program zakłada, że ankiety będą przeprowadzane wśród "największych pracodawców".

Na razie nie opublikowano szczegółów tego rozwiązania, ale jak przypomina serwis businessinsider.com, podobne działania są już wprowadzone m.in. we Francji i w Wielkiej Brytanii. W przypadku Francji, pracodawcy muszą wyrównywać płace pod groźbą kary. Z kolei w Wielkiej Brytanii, ankiety zostały ograniczone do pracodawców zatrudniających więcej niż 250 osób.

Jak wskazuje businessinsider.com, polska "luka płacowa" jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej i wyniosła około 7 proc. w 2016 r. Dane te są jednak uśrednione, bo jeśli wziąć pod uwagę tylko sektor prywatny, luka zwiększa się do 16,1 proc., czyli do średniej unijnej. Jest to o tyle ważne, że w Polsce sektor prywatny zatrudnia około 68 proc. wszystkich pracowników. Sektor publiczny - ponad 20 proc.

Jeśli jednak zagłębić się w szczegóły dotyczące niektórych sektorów gospodarki, sytuacja wygląda nieco inaczej. W takich branżach jak finanse i ubezpieczenia, kobiety zarabiają nawet 30 proc. mniej niż mężczyźni. Tylko trochę lepiej jest w branży informacji i komunikacji, gdzie ta różnica wynosi niespełna 26 proc. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2016 r. różnica pomiędzy zarobkami kobiet i mężczyzn w samej bankowości, mogła wynosić nawet 3 tys. zł - na korzyść mężczyzn.www.pulshr.pl | 25-05-2020 00:21:29