Warszawscy strażnicy miejscy dostaną podwyżki


PAP/JS - 11 wrz 2019 15:09


Mimo trudnej sytuacji budżetowej i wielu niewiadomych, przygotowujemy kompleksowy program podwyżek płac i świadczeń finansowych dla funkcjonariuszy straży miejskiej do roku 2023 - zapowiedział podczas obchodów Dnia Straży Miejskiej Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

W środę (11 września), na terenie Straży Miejskiej przy ul. Sołtyka 8/10 odbyły się uroczystości w związku z obchodami Dnia Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

W wydarzeniu wzięli udział między innymi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Komendant Straży Miejskiej Zbigniew Leszczyński, wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn oraz Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Oprócz nich obecni byli reprezentanci innych służb i formacji mundurowych, przedstawiciele Urzędu Miasta, burmistrzowie dzielnic i przedstawiciele jednostek samorządowych.

W takcie uroczystości odbyło się między innymi ślubowanie nowych strażników oraz wręczenie wyróżnień dla funkcjonariuszy, którzy ratując ludzkie życie lub zdrowie wykazali się ofiarnością i profesjonalizmem.

Podczas święta głos zabrał Rafał Trzaskowski, Prezydent Warszawy, który podziękował strażnikom za ich pracę. "Chcę podziękować, za dwie konkretne rzeczy, które się działy w ostatnich dniach. A mianowicie za wszystkie czynności zabezpieczające związane z awarią oczyszczalni "Czajka", ale również za zaangażowanie i czynny udział funkcjonariuszy w działaniach, które zabezpieczały uroczystości 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej - powiedział prezydent, który dodał, że "przede wszystkim należą wam się podziękowania za waszą ofiarną służbę każdego dnia. I to jest niesłychanie istotne i dlatego się tutaj wszyscy zbieramy, żeby się przed wami pokłonić i poprosić was o jeszcze więcej ofiarnej służby w zabezpieczaniu Warszawy".

Podczas przemówienia prezydent stolicy zadeklarował, że "mimo trudnej sytuacji budżetowej i wielu niewiadomych, przygotowujemy kompleksowy program podwyżek płac i świadczeń finansowych dla funkcjonariuszy straży miejskiej do roku 2023. I te prace wkrótce się ukończą. Wtedy będziemy mogli państwu dokładnie powiedzieć jak te podwyżki będą wyglądały".

Prezydent wspomniał też, o projekcie strażnika rejonowego, który zostanie wcielony w przeciągu najbliższych miesięcy. "Bardzo nam zależy, żeby straż miejska była jeszcze bliżej mieszkańców Warszawy, bliżej ich problemów".

W trakcie obchodów Artur Standowicz wicewojewoda mazowiecki, podziękował strażnikom za "trud, wysiłek, ciężką pracę w walce o bezpieczeństwo w Warszawie" oraz "za pracę, która może jest mniej widoczna w potocznym rozumieniu państwa służby, czyli pracę edukacyjną, profilaktyczną wśród dzieci i młodzieży. To bardzo ważny element promocji bezpiecznych zachowań i właściwych reakcji".

"Strażnik miejski to trudny zawód naznaczony poświęceniem i oddaniem drugiemu człowiekowi. Tym bardziej cieszy mnie, że wasza praca jest dostrzegana i doceniana nie tylko przez przełożonych, ale przede wszystkim przez mieszkańców którym służycie. Najlepszym tego dowodem są tegoroczne wyniki Barometru warszawskiego. Aż 92% mieszkańców dobrze ocenia stan bezpieczeństwa w mieście. To również wasza zasługa - mówił podczas uroczystości Zbigniew Leszczyński, Komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

W trakcie uroczystości głos zabrał również Józef Guzdek, Biskup Polowy Wojska Polskiego, który w środę rano w katedrze polowej odprawił mszę świętą w intencji strażników miejskich. "W katedrze polowej odprawiłem mszę świętą w intencji waszej formacji, dziękując i równocześnie prosząc byście wykorzystując wszystkie wasze talenty i zdolności mieli także opiekę nad wami tego, który jest najwyższy, a więc miłosiernego Boga" - powiedział biskup.

Dzień Straży Gminnej w kalendarzu przypada na 29 sierpnia. Ustanowiony został na pamiątkę uchwalenia w 1997 roku przez Sejm ustawy, określającej cele, zakres i możliwości działania straży gminnych i miejskich.

W Warszawie Straż Miejska istnieje od 1991 roku. www.pulshr.pl | 27-02-2020 18:41:40