Biedronka vs Lidl. Oto, jak płacą największe sieci handlowe w Polsce


Gabriel Paździor - 11 wrz 2019 12:35


Lidl Polska wydał pierwszy raport dotyczący zrównoważonego rozwoju, który podsumowuje 2 ostatnie lata działalności w Polsce. Sporo w nim informacji na temat zatrudnienia czy polityki wynagrodzeń. I tak nowi pracownicy sieci w Polsce mogą liczyć na płace w wysokości od 3100 do 3850 zł brutto miesięcznie. Sprawdzamy, jak te kwoty wypadają na tle branży handlowej w Polsce. Porównujemy je ze stawkami, jakie oferuje największa konkurencja w kraju, czyli sieć Biedronka.

Z "Raportu zrównoważonego rozwoju" (CSR) sieci Lidl dowiadujemy się, że w lutym 2019 r. w Lidlu w Polsce pracowało 17 561 osób. Byli to pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę. Jak podkreśla Lidl, ta liczba to o 13 proc. więcej osób niż w 2018 r.

Większość z omawianej kadry to osoby pomiędzy 30. a 50. rokiem życia, choć wśród zatrudnionych znajdziemy też pracownika w wieku nawet 68 lat. Najmłodszy ma 18 lat.

Lidl to także mocno sfeminizowana firma. Z ponad 17,5 tys. zatrudnionych 13 552 stanowiły kobiety, 4009 mężczyźni. Poziom rotacji pracowników to 19 proc.

Zarobki bez tajemnic

Lidl chwali się, że prowadzi "transparentną politykę wynagradzania," czego potwierdzeniem jest wyszczególnienie w raporcie zarobków pracowników sieci.

I tak nowy pracownik sklepu otrzymuje od 3100 do 3850 zł brutto. Po 2 latach jego wynagrodzenie wzrasta do 3450 zł brutto. To płace w mniejszych miejscowościach. W aglomeracjach takich jak Warszawa, Szczecin czy Gdańsk płaca pracującego w sklepie po 2 latach rośnie do 4350 zł brutto.

Rozpoczynający pracę w Lidlu pracownik magazynu obsługujący wózek widłowy otrzymuje pensję w wysokości 4050 zł brutto. Po 3 latach jego wynagrodzenie rośnie do 4900 zł brutto.

Pracownik magazynu zajmujący się komisjonowaniem towaru, z pełnym zakresem odpowiedzialności, rozpoczynając pracę zarabia do 4000 zł brutto. Po 3 latach jego pensja wzrasta do 4800 zł brutto, choć to najwyższa pensja, na jaką może liczyć.

Czytaj też: Polska klasa średnia. Połowa bez oszczędności i z kredytem

Jak akcentuje firma, "nie ma odstępstw od zasady równego wynagradzania kobiet i mężczyzn." Wynagrodzenia na podobnych stanowiskach mogą się różnić ze względu na staż pracy i zakres obowiązków, ale nie ze względu na płeć.

Struktura zatrudnienia w Lidl Polska (źródło: Raport zrównoważonego rozwoju Lidl Polska) Struktura zatrudnienia w Lidl Polska (źródło: Raport zrównoważonego rozwoju Lidl Polska)

Liczba pracowników zatrudnionych na umowę o pracę z podziałem na typ zatrudnienia i płeć (stan na ostatni dzień 1 i2 roku obrotowego). (źródło: Raport zrównoważonego rozwoju Lidl Polska) Liczba pracowników zatrudnionych na umowę o pracę z podziałem na typ zatrudnienia i płeć (stan na ostatni dzień 1 i2 roku obrotowego). (źródło: Raport zrównoważonego rozwoju Lidl Polska)

Liczba pracowników zatrudnionych na umowę o pracę z podziałem na wiek (stan na ostatni dzień 1 i2 roku obrotowego). (źródło: Raport zrównoważonego rozwoju Lidl Polska) Liczba pracowników zatrudnionych na umowę o pracę z podziałem na wiek (stan na ostatni dzień 1 i2 roku obrotowego). (źródło: Raport zrównoważonego rozwoju Lidl Polska)

Lidl zaznacza, że nie tylko osoby na etacie wykonują obowiązki w placówkach sieci. Zatrudnieni na umowy inne niż umowy o pracę to głównie pracownicy angażowani na krótkie okresy czasu. Odpowiadają za drobne prace biurowo-administracyjne, wsparcie pracowników zewnętrznych przed świętami, a także przy takich formach współpracy, jak: usługi reklamowe, przeglądy techniczne, nadzór budowlany, usługi fotograficzne.

Lidl w raporcie zaznacza, że obok płac oferuje pracownikom jeszcze inne benefity, co nie powinno dziwić w ogólnopolskiej sieci handlowej. Wśród tych benefitów znajdziemy: bezpłatną prywatną opiekę medyczną, karty MultiSport, prywatną opiekę medyczną dla członków rodziny pracownika, ubezpieczenie na życie dla zatrudnionego i jego rodziny, wyprawkę dla maluszka (czyli specjalny zestaw dla pracownika stającego się rodzicem), obchody jubileuszy stażu pracy pracowników, darmową kawę i herbatą w miejscu pracy oraz bony świąteczne, paczki dla dzieci czy inne upominki.

Lidl pochwalił się też spadkiem o ponad 8 proc. liczby wypadków przy pracy na przestrzeni lat 2014-2018. Biorąc pod uwagę, że w tym czasie liczba pracujących wzrosła o około 35 proc., redukcja wypadkowości jest znaczna.

W raporcie Lidl podał też inne szczegóły swojej polityki pracowniczej. 55 proc. awansów w Lidl Polska to awanse wewnętrzne, a także, że 70 proc. stanowisk menedżerskich w sklepach marki zajmują kobiety. Dodatkowo warto wiedzieć, że 2707 osób pracujących 1 stycznia tego roku miało za sobą dekadę pracy w Lidlu. Najdłuższy staż pracownika - 19 lat w firmie - miało za sobą raptem 8 osób.

Lidl w Polsce jest obecny od 2002 r. Całość sieci to około 10 000 sklepów plus centra dystrybucji i magazyny w 27 krajach.

 Znacznie większa konkurencja

Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka, zatrudnia około 67 tysięcy osób na umowy o pracę. Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka, zatrudnia około 67 tysięcy osób na umowy o pracę.

Na rynku handlu detalicznego największą konkurencją i zarazem największą siecią handlową w kraju jest należąca do Jeronimo Martins Polska Biedronka. Jest to największy pracodawca w Polsce, zatrudniający ok. 67 tys. osób na umowę o pracę.

Od początku 2019 r. w firmie obowiązuje nowy system wynagrodzeń. Pracownicy zostali objęci premią miesięczną, a nie jak dotychczas kwartalną. Zmieniły się także kryteria jej naliczania w taki sposób, aby łatwiej było ją otrzymać. Sieć złagodziła także kryteria przyznania premii za brak nieplanowanych nieobecności.

Jednocześnie Jeronimo Martins Polska od stycznia tego roku podniósł wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w sklepach oraz centrach dystrybucyjnych. Podwyżki wyniosły od 200 zł do 550 zł brutto w zależności od lokalizacji, stażu pracy i konkretnego stanowiska. Była to już czwarta podwyżka pensji w Biedronce w ciągu dwóch lat. 

I tak rozpoczynający pracę na stanowisku sprzedawca-kasjer (pełen etat) zarabiają co najmniej 2700 złotych brutto. Wlicza się w to nagrodę za brak nieplanowanych nieobecności w danym miesiącu. Po trzech latach zatrudnienia dojść można w Biedronce do poziomu 2950 złotych brutto miesięcznych zarobków.

W wybranych lokalizacjach kwoty te są wyższe, na przykład w Warszawie osiągają wartość 3550 złotych brutto po trzech latach pracy.

Sieć oferuje także, podobnie jak jej konkurent, długa listę benefitów, jak dofinansowanie aktywności sportowej i rekreacyjnej, opłacane przez pracodawcę badania profilaktyczne, dofinansowanie wypoczynku dzieci pracowników, świąteczne paczki, wyprawki dla noworodków i pierwszoklasistów. W sumie pracownicy Biedronki korzystać mogą 20 programów wsparcia, opartych na trzech filarach: zdrowiu, rodzinie i edukacji. 

Czytaj więcej: O tych benefitach pracowników Biedronki wie mało kto

w Lidlu o ponad 8 proc. spadła liczba wypadków przy pracy na przestrzeni lat 2014 - 2018.. (fot. pxhere.com/domena publiczna) w Lidlu o ponad 8 proc. spadła liczba wypadków przy pracy na przestrzeni lat 2014 - 2018.. (fot. pxhere.com/domena publiczna)

Jak widać, Lidl oferuje wyższe wynagrodzenia na poszczególnych etapach rozwoju zawodowego, jednak wyliczające te różnice należy pamiętać o wielu czynnikach wpływających na wysokość wynagrodzeń w sieciach handlowych. Są one uzależnione nie tylko od marki sieci, ale i od wielkości miasta, w którym jest ulokowany sklep, czy od stażu pracy konkretnej osoby.

Czytaj też: "8 tys. zł na rękę w dużych miastach to nie są wysokie zarobki"

Jak wynika z ostatniego raportu pracuj.pl, "Kasjer na rynku pracy. Zarobki, rozwój i oczekiwania", przeciętne miesięczne wynagrodzenie kasjera w handlu detalicznym to 2000 zł netto. Natomiast najlepiej opłacani specjaliści otrzymują pensje o blisko połowę wyższe – wynoszące 2900 zł netto. Dla porównania, przeciętna pensja sprzedawcy w branży motoryzacyjnej to 3100 zł netto, a kierownika sklepu spożywczego - 4600 zł netto.

Wyższe zarobki oferują sklepy w największych miastach i duże sieci handlowe. Lepiej opłacani są też kasjerzy z dłuższym stażem pracy w jednym sklepie.



www.pulshr.pl | 18-02-2020 23:20:31