Samorząd dorzuci się nauczycielom do studiów


PAP/JS - 10 wrz 2019 17:44


Samorząd Województwa Śląskiego wesprze finansowo nauczycieli, którzy podejmą podyplomowe studia z wiedzy o regionie. "Tożsamość regionalna jest podstawą budowania społeczeństwa świadomego swej historii i dziedzictwa" - podkreśla marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Termin składania dokumentów przez nauczycieli zainteresowanych kolejną edycją studiów upływa 20 września. Dotąd ze wsparcia skorzystało 52 nauczycieli z 16 gmin i powiatów woj. śląskiego.

Podyplomowe studia z wiedzy o regionie powstały w efekcie porozumienia pomiędzy samorządem Województwa Śląskiego a Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Inauguracja przedsięwzięcia odbyła się w lutym ubiegłego roku w historycznym Gmachu Sejmu Śląskiego.

Inicjatorzy studiów podkreślali, że są one odpowiedzią na potrzebę zgłaszaną przez środowiska nauczycielskie oraz ludzi kultury w regionie. Chodzi o upowszechnianie edukacji regionalnej, pogłębianie wiedzy o Śląsku, jego tradycjach i obyczajach.

"Tożsamość regionalna jest podstawą budowania społeczeństwa świadomego swej historii i dziedzictwa. Jak ważny to dla nas temat, pokazują choćby obchody jubileuszu Powstań Śląskich, które zainaugurowałem w tym roku, a które rozpisane są na lata kolejne" - powiedział marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

"Wierzę, że poprzez takie wydarzenia przybliżamy historię miejsca, z którego się wywodzimy, a jednocześnie pobudzamy do zgłębiania wiedzy o regionie" - dodał marszałek, zachęcając do udziału w studiach z wiedzy o regionie.

Opłata za studia wynosi 4 tys. zł - koszt ten może zostać podzielony pomiędzy samorząd Województwa Śląskiego, organ prowadzący szkołę, w której nauczyciel pracuje (najczęściej samorząd), oraz samego nauczyciela.

Program podyplomowych studiów z wiedzy o regionie obejmuje nie tylko zagadnienia teoretyczne, ale też praktyczne i zajęcia terenowe. Nauczyciele pogłębiają wiedzę z historii i socjologii, geografii i przyrody, dziedzictwa kulturowego i sztuki oraz literatury i języka śląskiego.

Absolwenci studiów są przygotowani do organizowania i prowadzenia projektów związanych z edukacją regionalną, w tym interdyscyplinarnych zajęć w tej dziedzinie.www.pulshr.pl | 21-02-2020 09:47:00