Start-up Cerebras stworzył największy na świecie czip komputerowy


PAP/AKC - 26 sie 2019 10:25


Start-up Cerebras stworzył Wafer Scale Engine (WSE) - największy na świecie czip komputerowy, składający się z 1,2 biliona tranzystorów. Jednostka większa 56 razy od przeciętnego procesora znajdzie zastosowanie w głębokim uczeniu maszynowym - podał serwis TechRadar.

Konkurencyjne produkty przeznaczone dla zastosowań sztucznej inteligencji (AI) firm Nvidia czy AMD posiadają średnio od 20 do 30 miliardów tranzystorów. WSE wykorzystuje ich aż 1,2 biliona.

Część jest znacznie większa od przeciętnych procesorów i rozmiarami przypomniał niewielkiego tableta. Jego powierzchnia mierzy ponad 46 tys. milimetrów kwadratowych, podczas gdy zwykły procesor zajmuje ok. 800 mm kw.

Rozmiar ma znaczenie, bo WSE zawiera 3 tys. razy więcej pamięci na czipie od konkurencji (18 GB) i może pochwalić się 10 tys. razy większą przepustowością. Jednostka jest w stanie zapewnić ok. 400 tys. zoptymalizowanych pod AI wirtualnych rdzeni, a architektura pamięci ogranicza czas ich bezczynności, by działały jak najefektywniej.

Czytaj też: Ostatnie dni na zgłoszenia do TOP Start-up Polski Wschodniej 2019

Odmiennie od tradycyjnych zastosowań, które składają się z wielu mniejszych czipów umieszczonych na jednym waflu krzemowym, WSE jest pojedynczym, ogromnym czipem na jednej płytce krzemu. Pozwala to na zwiększoną moc obliczeniową i szybszy transfer danych.

Cerebras wskazał, że część jest odpowiedzią na "ogromne zapotrzebowania obliczeniowe" technik głębokiego uczenia maszynowego. Stworzenie podzespołu od podstaw z myślą o sztucznej inteligencji pozwala zaś ominąć ograniczenia i zapewnić największą moc obliczeniową na rynku.

Czytaj też: Elastic Cloud Solutions przeniósł się w chmury. I to dosłownie

WSE może też skrócić czas opracowywania nowych algorytmów co na obecnym sprzęcie zajmuje tygodnie, a nawet miesiące - wskazała firma.

Obecnie Cerebras nie zdradza, kiedy planuje rozpoczęcie sprzedaży podzespołu, lecz firma wskazała, że niedługo podzieli się dalszymi szczegółami.www.pulshr.pl | 29-05-2020 17:58:01