Branża finansowa nie radzi sobie z równouprawnieniem


GP - 21 sie 2019 16:04


Aż 61 proc. pracowników w branży finansowej twierdzi, że ich firma nie prowadzi widocznych działań wyrównujących szanse kobiet i mężczyzn, a 26 proc. mówi wprost, że takich regulacji nie ma.

- Różnorodność korzystnie wpływa na kondycję przedsiębiorstw, pomaga zwiększyć efektywność i poprawiać wyniki - dzięki korzystaniu z szerokiej palety doświadczeń i wiedzy pracowników, wynikających między innymi z różnic płci, doświadczeń życiowych czy zawodowych - mówi Małgorzata Romaniuk, wiceprezes Banku BPH. - Badania pokazują też, że przedsiębiorstwa kierowane co najmniej w 50 proc. przez kobiety są lepiej postrzegane w obszarze strategii, komunikacji i misji - co w dobie walki o najlepszych pracowników buduje ich przewagę.

Znoszenie barier to wciąż wyzwanie

94 proc. kobiet i mężczyzn pracujących w finansach (to respondenci drugiej edycji raportu „Kobiety w finansach”) uważa, że w tej branży wciąż występują bariery mające wpływ na przebieg kariery kobiet. Aż 6 na 10 osób twierdzi, że nie dostrzega działań swojej firmy, które mogą te bariery znosić, 29 proc. nie wie, czy cokolwiek dzieje się w tym obszarze w ich instytucji, a 26 proc. przyznaje, że takich procesów nie ma.

- Realizacja działań z zakresu polityki równościowej to obecnie wyzwanie biznesowe, a nie HR-owe - mówi Artur Skiba, prezes Antal. W jego ocenie skuteczne inicjatywy przekładają się nie tylko na prestiż organizacji, ale także na zyski finansowe.

- Wzrost zaangażowania pracowników to zmniejszone wskaźniki rotacji i absencji pracowniczej, niższe koszty rekrutacji, sprawniej działający system rekomendacji pracowniczej i wiele innych - dodaje Skiba. - By skutecznie wdrażać politykę równościową, trzeba najpierw poznać najważniejsze postawy dotyczące pełnienia funkcji zawodowych przez kobiety i mężczyzn oraz determinujące ich karierę. Następnie należy  podejmować działania, które pozwolą wydobyć maksimum ich potencjału i będą odpowiadać na ich oczekiwania.

źródło: materiały prasowe źródło: materiały prasowe

Kobiety chcą konkretów

Wyższe dochody, strategiczne stanowiska i elastyczny czas pracy - to aspekty, które według raportu „Kobiety w finansach” znacznie ułatwiają kobietom rozwijanie kariery. Rosnące zarobki to przede wszystkim możliwość zatrudnienia opiekunki dla dziecka, opłacenia dobrego przedszkola lub żłobka - wskazało na to aż 85 proc. respondentów. Większa reprezentacja kobiet na strategicznych stanowiskach w biznesie może być ważnym czynnikiem dla skutecznego wypracowania i wdrażania rozwiązań ułatwiających karierę - na ten czynnik wskazało 83 proc. zapytanych osób. Tyle samo badanych za kluczowy uznało elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej, czyli efektywnego łączenia życia zawodowego z np. opieką nad dzieckiem

Czytaj też: Awanse kobiet przyczyniają się do rozwodów

- Świadomość społeczna kluczowych zadań wykonywanych przez specjalistki i menedżerki na rynku finansowym rośnie zbyt wolno - mówi Monika Grabek, executive director CFA Society Poland. - By to zmienić, trzeba pokazywać korzyści ze wspierania różnorodności  na faktycznych przykładach i danych, tworzyć wspólne przestrzenie, w których kobiety mogą wymieniać się doświadczeniami oraz wspierać siebie nawzajem w rozwijaniu kompetencji.

 „Kobiety w finansach” to druga edycja badania zrealizowanego przez Antal, CFA Society Poland oraz partnera strategicznego - Banku BPH. Raport ma na celu analizę sytuacji kobiet na polskim rynku pracy w sektorze finansowym oraz pokazanie największych wyzwań związanych z gender diversity.

Badanie zostało przeprowadzone od 6 do 16  maja 2019 r metodą CAWI wśród 200 respondentów reprezentujących sektor finansowy.www.pulshr.pl | 06-07-2020 19:20:53