MPiT komentuje dane GUS: Zaskoczeniem jest znaczny wzrost wynagrodzeń


PAP/GP - 20 sie 2019 12:50


Największym zaskoczeniem jest znaczny wzrost wynagrodzeń w lipcu po słabym wyniku w czerwcu - oceniło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w komentarzu do danych GUS nt. zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w lipcu.

Jak podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu rdr wzrosło o 7,4 proc., po wzroście o 5,3 proc. w czerwcu i wyniosło 5 tys. 182,43 zł. Z kolei zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,7 proc., do 6 mln 397,2 tys. W ujęciu miesięcznym przeciętne zatrudnienie wzrosło o 0,1 proc., a przeciętne wynagrodzenie było wyższe o 1,5 proc.

- Największym zaskoczeniem odczytu jest znaczny wzrost wynagrodzeń, który po słabym wyniku w czerwcu, powrócił do poziomu przekraczającego 7 proc. - wskazali eksperci MPiT.

Zwrócili uwagę na stosunkowo mocny, w porównaniu do lipca z lat poprzednich, wzrost w ujęciu miesięcznym.

- Tak wysoką dynamikę można wytłumaczyć efektem niskiej bazy i większą liczbą dni roboczych niż w czerwcu br. oraz w lipcu 2018 r. - zaznaczyli. Dodali, że patrząc na przebieg trendu w tym roku, można ocenić, iż presja płacowa znajduje się na relatywnie wysokim poziomie, tylko nieco słabszym od zeszłorocznych odczytów.

MPiT pozytywnie oceniło dane dotyczące przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. - Liczba osób zatrudnionych wzrosła o ponad 3 tys. Wzrost w ujęciu miesięcznym na poziomie 0,1 proc. jest taki sam jak wynik odnotowany rok wcześniej, a wskaźnik w ujęciu rocznym pozostaje na stabilnym poziomie poniżej 3 proc. - zaznaczyło MPiT.

Resort przypomniał, że dane GUS odnoszą się do przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 pracowników.www.pulshr.pl | 08-04-2020 23:27:44