95 proc. Polaków uważa, że edukacja to klucz do rozwoju dzieci


PAP/GP - 19 sie 2019 15:50


95 proc. Polaków uważa, że edukacja jest kluczem do lepszej przyszłości i rozwoju dzieci, a 92 proc. respondentów sądzi, że w Polsce nadal jest wiele dzieci, które ze względu na sytuację finansową nie mogą zrealizować swoich zainteresowań - wynika z sondy Fundacji św. Mikołaja.

Sondę "Szanse na rozwój dzieci i młodzieży" przeprowadzono na przełomie maja i czerwca. Zbadano 605 dorosłych Polaków. Fundacja Świętego Mikołaja, która pomaga zdolnym uczniom z niezamożnych rodzin, sprawdziła, jak Polacy postrzegają szanse na rozwój i edukację młodzieży w Polsce i szukała odpowiedzi na pytanie, czy jest potrzeba, by dalej tworzyć i rozwijać w naszym kraju ideę stypendiów dla dzieci w wieku szkolnym.

Wyniki sondy pokazały, że 95 proc. pytanych uważa, że edukacja jest kluczem do lepszej przyszłości dzieci. 92 proc. respondentów sądzi, że w Polsce nadal jest wiele dzieci, które ze względu na sytuację finansową nie mogą realizować swoich zainteresowań i rozwijać talentów.

- Wyniki zrealizowanej przez nas sondy potwierdzają, że nie tylko my widzimy, jak wiele dzieci potrzebuje pomocy i wsparcia. W Polsce jest nadal potrzeba, aby realizować zbiórki pieniędzy na stypendia dla zdolnych uczniów oraz zaangażowanych społecznie dzieci, których sytuacja finansowa uniemożliwia rozwijanie ich talentów. Dlatego zachęcamy szkoły do udziału w programie Stypendia św. Mikołaja, który działa od 2010 r. - skomentowała wyniki sondy dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja Joanna Paciorek.

Podała, że fundacja przyznała dotąd ponad 2,5 tys. stypendiów, współpracując na stałe z 300 szkołami z całej Polski.

Na pytanie fundacji: czy zdecydowaliby się wesprzeć zdolne dziecko z niezamożnej rodziny, gdyby nie było to bardzo skomplikowane - 89 proc. Polaków odpowiedziało twierdząco. (fot. pixabay.com) Na pytanie fundacji: czy zdecydowaliby się wesprzeć zdolne dziecko z niezamożnej rodziny, gdyby nie było to bardzo skomplikowane - 89 proc. Polaków odpowiedziało twierdząco. (fot. pixabay.com)

Według 88 proc. zapytanych Polaków comiesięczne stypendium na edukację mogłoby zwiększyć szansę dziecka na lepszą przyszłość. Możliwość rozwoju zainteresowań dzieci w Polsce według 46 proc. respondentów zależy od wielu czynników, ale 29 proc. uważa, że sporo dzieci nie ma takiej szansy. Zdaniem 17 proc. to wciąż zależy przede wszystkim od sytuacji finansowej danej rodziny. Głównymi przeszkodami wskazanymi przez respondentów w rozwoju pasji i talentów dzieci w Polsce jest brak możliwości rozwoju w miejscu, w którym mieszkają - 28 proc. odpowiedzi, i brak pieniędzy - 18 proc. odpowiedzi. Respondenci wskazują także na brak wsparcia ze strony rodziców - 16 proc. odpowiedzi, zbyt wiele czasu spędzanego w internecie, przed telewizorem czy ze smartfonem - 15 proc. odpowiedzi i na brak motywacji do rozwoju - 12 proc. odpowiedzi.

Co trzeci z zapytanych Polaków przyznaje, że sam w życiu był zmuszony do zrezygnowania z rozwijania któregoś ze swoich talentów czy zainteresowań z powodu sytuacji finansowej swojej rodziny.

Czytaj też: 9 na 10 miejsc pracy będzie wymagało umiejętności informatycznych

Polacy nie tylko widzą sens w realizacji idei programów stypendialnych w Polsce, ale również deklarują chęć pomocy zdolnym dzieciom. Na pytanie fundacji: czy zdecydowaliby się wesprzeć zdolne dziecko z niezamożnej rodziny, gdyby nie było to bardzo skomplikowane - 89 proc. Polaków odpowiedziało twierdząco, 32 proc., że zdecydowanie tak, bo warto pomagać dziecku w mądry sposób i 57 proc., że raczej tak, bo warto spełniać marzenia dzieci. Stypendia dla uzdolnionych dzieci i młodzieży to według 51 proc. respondentów większe możliwości, a według 37 proc. to szansa na lepszą przyszłość.

Z sondy wynika, że Polacy coraz chętniej angażują się w działania społeczne na rzecz innych. Kierując się przede wszystkim współczuciem wobec ludzi potrzebujących - 28 proc. odpowiedzi, wychodząc z założenia, że po prostu trzeba pomagać - 27 proc. odpowiedzi. Kierując się także zasadą: "jeśli ja pomogę innym, to ktoś w przyszłości pomoże mnie" - 18 proc. odpowiedzi. Według 90 proc. zapytanych Polaków zaangażowana społecznie młodzież może być zachętą do działania dla dorosłych.

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 r. Wcześniej, od 1998 r., istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program "Stypendia św. Mikołaja"). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi.www.pulshr.pl | 04-04-2020 01:32:33