NBP: z Polski może odpłynąć nawet 25 proc. pracujących Ukraińców


GP - 19 sie 2019 13:27


Narodowy Bank Polski (NBP) sprawdza, jak odbije się na sytuacji w Polsce otwarcie niemieckiego rynku pracy. Prognoza jest mało optymistyczna, ale do pesymistycznych też nie należy.

W ocenie NBP Ukraińców pracujących w Polsce może być za kilka lat od 20 do 25 proc. mniej. Taka liczba może opuścić Polskę, co będzie efektem otwarcia się dla nich nowych możliwości za Odrą. To szacunki specjalistów z Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.

- To raczej maksymalna wartość, a zapewne wyjedzie ich mniej - mówił portalowi ObserwatorFinansowy.pl Robert Wyszyński z wspomnianego departamentu NBP.

W jego ocenie ostateczna skala odpływu ukraińskich pracowników z Polski do Niemiec będzie głównie zależała od kondycji niemieckiej gospodarki. Ta, choć obecnie jest bardzo dobra, ma swoje problemy. Wystarczy przypomnieć, że największe gospodarki świata od 5 lat odnotowują spadek bezrobocia, co wyhamowało ich rozwój.

Jak pisaliśmy na stronach PulsHR.pl, szacunki o możliwej skali ucieczki Ukraińców z Polski są bardzo różne. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w styczniu 2019 r. szacował, że Polskę może opuścić od 500 tysięcy do nawet miliona Ukraińców.

Z kolei Dawid Małecki, prezes agencji zatrudnienia Full Job oceniał w pierwszej połowie roku tę liczbę na znacznie mniejszą. Mówił on, że wyjazd nie będzie opłacalny dla osiedlonych już w Polsce. Jego zdaniem z Polski wyjedzie maksymalnie 80 tys. osób, realnie między 20-30 tys.

Czytaj też: Niemcy dają pracę uchodźcom szybciej niż się spodziewano

Na razie Ukraińcy pozostają w naszym kraju. Wielu z nich już teraz osiedla się nad Wisłą. Polska jest im także bliska ze względu na geografię i kulturę. Według badań przeprowadzonych przez Otto Work Force Ukraińcy cenią również postęp, jaki dokonał się w naszym kraju po roku 1989. Doceniają także wolność gospodarczą, jaką oferuje im Polska.

Czy Niemcy będą w stanie zmienić ich nastawienie wyższymi zarobkami i pomocą socjalną? Niemiecki rząd przyjął ustawę o poluźnieniu restrykcji migracyjnych 19 grudnia 2018 r. Projekt ustawy ułatwi od stycznia wykwalifikowanym pracownikom spoza UE imigrację do Niemiec.www.pulshr.pl | 14-07-2020 19:33:38