Asertywność pomoże w awansie, ochroni przed mobbingiem


KDS - 12 sie 2019 18:31


Asertywność nie jest kompetencją, z którą się rodzimy. Natomiast możemy ją wyćwiczyć. To ważne, bo w życiu zawodowym ta cecha jest bardzo pożądana.

- Asertywność to fundament wszystkich relacji. W rodzinie, w przyjaźni, w pracy. To też fundament relacji z samą sobą. Pozwala nie tylko budować zdrowe relacje, osiągać wytyczone cele, ale też chroni nas przed wieloma nadużyciami i pozwala zachować godność i szacunek zarówno do siebie jak do innych niezależnie od sytuacji. Dotychczas nie poznałam nikogo, kto zawsze zachowuje się asertywnie w stu procentach. Proporcja jest jednak kluczem - podkreśla Kamila Rowińska, trener i coach, autorka książki „Kobieta asertywna”.

Asertywność, czyli co?

Rowińska podkreśla, że asertywna postawa to taka, która polega na szanowaniu nie tylko swoich potrzeb i granic, ale również potrzeb i granic innych. Asertywność daje nam prawo do wyrażania swoich uczuć bez świadomej intencji ranienia innych osób, a jednocześnie chroni nas.

Cecha ta ma ogromne znaczenie w rozwoju kariery zawodowej - szczególnie u kobiet. Panie powinny wiedzieć, jak jasno wyrażać swoje oczekiwania i opinie, jak również dać sobie prawo do nauki, popełniania błędów i chronić się przed manipulacją innych.

- Zwróćmy też uwagę na to, że kobiety często pytają: „Czy jest możliwość awansu?”, podczas gdy mężczyźni mówią wprost: „Co trzeba zrobić, aby awansować?" - wskazuje na różnice w podejściu autorka książki.

Nieasertywna, uległa postawa często jest też przyczyną wypalenia zawodowego. Brak dbałości o emocjonalną higienę i własne granice w pracy może spowodować, że poczujemy się przepracowani, trudno będzie nam osiągnąć satysfakcję lub będziemy mieć wrażenie, że się nie rozwijamy. 

Co więcej, autorka książki wskazuje, że zjawisko dyskryminacji czy też mobbing, tak szeroko omawiany w ostatnich latach problem, mają szansę ujrzeć światło dzienne szczególnie wtedy, gdy ich potencjalną ofiarą jest osoba asertywna. - Bycie asertywnym nie spowoduje, że nie doświadczymy tego w ogóle. Asertywność pomoże nam to jednak dostrzec, dać sobie prawo do reakcji i prędzej się przeciwstawić - mówi Rowińska.

Mobbing staje się powszechny?

Warto przypomnieć dane dotyczące mobbingu. Liczba pozwów związanych z mobbingiem w miejscu pracy trafiających na kanwę sądową wzrasta - w 2017 roku rozpatrywanych było blisko 2,5 tysiąca takich spraw, gdy w 2015 roku było ich aż pięć razy mniej. Co roku kilka tysięcy zgłoszeń trafia również bezpośrednio do Państwowej Inspekcji Pracy, choć nie mogą być rozpatrzone przez ten organ, to fakt ten potwierdza rozmiary problemu.

Z szacunków różnych instytucji wynika, że w ostatnich kilku latach, nawet co szósty zatrudniony w Polsce mógł paść ofiarą mobbingu, a co trzeci był świadkiem takiego traktowania innych na płaszczyźnie zawodowej. Aktualny wzrost skali zjawiska jest powiązany z tempem życia i zachodzących w nim zmian i brakiem edukacji w tym zakresie.www.pulshr.pl | 06-12-2019 06:25:49