Praca last minute. Na chętnych czeka 200 ogłoszeń


KDS - 12 sie 2019 16:23


Blisko 200 ofert pracy wakacyjnej za granicą niemal od ręki mają do dyspozycji mieszkańcy Dolnego Śląska. Zarobki zaczynają się od prawie 40 zł za godzinę. - To są oferty last minute, bo sezon na pracę wakacyjną rozpoczyna się wcześniej niż u nas, ale też trwa trochę dłużej – tłumaczą doradcy EURES Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

- Od wielu lat do najbardziej popularnych branż, w których chętnie zatrudnia się pracowników sezonowych należą: rolnictwo, ogrodnictwo, sadownictwo przy zbiorze warzyw, owoców, czy też kwiatów. Duże zapotrzebowanie na pracowników sezonowych występuje również w hotelarstwie i gastronomii, szczególnie teraz – w trakcie sezonu turystycznego. W tym czasie dostępne są również oferty pracy przy organizacji imprez rozrywkowych: objazdowych bądź stacjonarnych np. cyrków, parków rozrywki, wesołych miasteczek czy w hotelach - wylicza Bartosz Kotecki, p.o. dyrektora Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Praca za granicą - zarobki

Jak zaznacza Kotecki, praca sezonowa za granicą oznacza wyższą pensję, dodatkowo część pracodawców oferuje zakwaterowanie i dopłaty do wyżywienia. Z ofert korzystają najczęściej osoby młode np. studenci, którzy mają dłuższe wakacje, ale też osoby starsze, które traktują wyjazd wakacyjny jako dodatkowe źródło zarobku. Często też się zdarza, że po zakończeniu sezonu część pracowników otrzymuje propozycję na długoterminową umowę.

Szczegółowe informacje o tym, ile można zarobić na saksach zebrał portal Pracuj w Unii. W 2018 roku średnie godzinowe wynagrodzenie wahało się od 9,6 do 10,5 euro brutto (było nieco wyższe od średniej z 2017 roku – 9,43 euro). W skali miesiąca dawało to kwotę od 1 612,8 do 1 755,6 euro, czyli od 6 930 do 7 546 zł brutto. Najwięcej za godzinę oferowali pracodawcy w Danii (ok. 20 euro) oraz we Francji (ok. 10,5 euro). Przy czym stawki te dotyczyły pracy w budowlance, gastronomii czy przetwórstwie spożywczym.

To – jak zauważają autorzy raportu – dwa razy więcej, niż można zarobić, pracując w Polsce w dobrze prosperującym przedsiębiorstwie. Według GUS przeciętna płaca w tego typu firmach wynosiła w czerwcu 2018 dokładnie 4 798, 27 zł.

Oferty pracy last minute

Na chętnych do pracy za granicą w dolnośląskim WUP czeka w sumie blisko 200 wakatów w bazie ofert DWUP w ramach sieci EURES. Najwięcej z nich dotyczy osób do pracy przy zbiorze owoców warzyw lub przy kwiatach. Wyjazd w wielu przypadkach można organizować od ręki.

W Holandii firma poszukuje pracownika do sortowania oraz pakowania jabłek i gruszek, praca od 12 sierpnia do ustalenia z pracodawcą – nawet na rok, wynagrodzenie wynosi 9,92 euro brutto za godz., pracodawca nie stawia wymagań językowych. Poszukiwani są również pracownicy do zbierania i sortowania kwiatów, praca czeka od 30 sierpnia do 31 października. Wynagrodzenie wynosi 9,94 euro brutto na godz.. Jednak w tym przypadku pracodawca wymagana od kandydatów znajomość języka angielskiego lub niemieckiego na poziomie komunikatywnym;. 

Z kolei 11,65 euro brutto za godzinę oferuje pracodawca poszukujący osoby do sprzątania kempingu. Praca do 1 września, nie ma wymagań językowych. Miejsce pracy to również Holandia.  

Z kolei w Belgii poszukiwani są pracownicy do zbioru pieczarek, praca od 1 lipca do 31 października, wynagrodzenie wynosi 9,78 euro brutto za godzinę. Konieczna jest znajomość języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym (A2).www.pulshr.pl | 14-08-2020 01:37:12